SALEZIJANSKA DUHOVNOST Ondje gdje osjećam ljubav, ondje je i Bog
Sveti Franjo Saleški (1567. – 1622.) bio je ponizan i blag, darežljiv biskup, dijelio je pokućstvo i odjeću, čak je i svoje cipele s nogu dao jednom siromahu koji ih nije imao.
Sveti Franjo Saleški (1567. – 1622.) bio je ponizan i blag, darežljiv biskup, dijelio je pokućstvo i odjeću, čak je i svoje cipele s nogu dao jednom siromahu koji ih nije imao.
Je li moguće imati stalnu radost usred kušnji, iskušenja, razočaranja i izazova sadašnjeg života? Sveti Pavao odgovara odlučnim „da“ kada je rekao: „Braćo i sestre, radujte se u Gospodinu uvijek! Ponavljam: Radujte se!"
„Popričaj s Bogom, zatraži od Njega ono što ti je potrebno i odluči vjerovati. Nek’ se rodi Krist u tebi, nek’ zasja kroz tebe, nek’ od tebe učini novo stvorenje kako te i zamislio“, podijelio je na društvenom mrežama o. Jakov Milić, bosonogi karmelićanin.
Obraćenje se događa upravo u našoj najdosadnijoj svakodnevnici, u našim poslovima koje obavljamo“, poručio je fra Marin Karačić u nagovoru na adventskoj duhovnoj obnovi na Bokanjcu u Zadru. Upozorio je kako nije cilj da osoba ode iz svoje obitelji „i na nekom brdu doživi neki svoj preokret“.
Sveti Ivan od Križa, karmelićanin, mistik i crkveni naučitelj, u svojim remek-djelima teologije, duhovnosti i poezije daje savjete za kršćanski život na putu do sjedinjenja s Bogom. Najkraći put prolazi kroz „ništa“ a vodi do cilja koji je „Sve“.
Jedan od razloga zašto su sveci uvijek bili tako radosni jest njihova vjerna zahvalnost Bogu u radostima i teškoćama, a njihov nauk može i nama pomoći u svakodnevnim izazovima. Zahvalnost može promijeniti svaku situaciju u kojoj se nalazimo jer se promjenom stava – mijenjamo i mi sami.
Kada je G. K. Chesterton znao da se bliži kraj njegova života, u svojoj autobiografiji napisao je da je zahvalnost bila „glavna ideja njegova života“.
Prema svetome Bonaventuri, franjevcu kojeg je krasio naziv „serafski naučitelj“ ovih dvanaest znakova prethodit će dolasku Antikrista.
„Crkva nas podsjeća na realnost Božjeg suda, na Gospodnje riječi da će doći kao kradljivac i da nećeš znati časa kad će doći. Dopuštaš li Gospodinu da te odgaja, dopuštaš li mu da te mijenja? Jesi li spreman otvoriti mu vrata na kojima stoji i kuca? “, pita u ispitu savjesti o. Jakov Milić, bosonogi karmelićanin.
„Za vrijeme popravka orgulja veliki Bach nije uzimao predah i odlazio odmarati, nego je pomno i s puno znatiželje promatrao kako ih majstori spretno popravljaju. Upravo su ti česti kvarovi na orguljama dodatno usavršavali i Bacha kao čovjeka“, piše u novoj tjednoj kolumni za Hrvatsku katoličku mrežu fra Goran Azinović.
Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku. Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?