Dana 27. siječnja obilježava se Međunarodni dan sjećanja na Holokaust jer je tog dana 1945. godine sovjetska Crvena armija oslobodila zatočenike nacističkog koncentracijskog logora Auschwitz-Birkenau.
Ovogodišnja Nobelova nagrada za mir otišla je u ruke japanske organizacije preživjelih iz napada atomskim bombama na Hirošimu i Nagasaki "Nihon Hidankyo" zbog napora da oslobodi svijet nuklearnog oružja. U ovom Marijinom mjesecu donosimo priču o isusovcima koji su u vrijeme bombardiranja preživjeli zahvaljujući krunici.
Iako su joj roditelji bili pobožni Židovi, tijekom tinejdžerske dobi izgubila je vjeru u Boga, a trenutno je u tijeku razmatranje da bude proglašena crkvenom naučiteljicom. Upoznajte Edith Stein.
Nakon rata njih dvojica su nastavili dalje, obojica su se vjenčali i postali očevi. Ipak, neobičan događaj od prije toliko godina ostao im je u sjećanju. Desetljećima kasnije, Brown je počeo imati noćne more o tome, i konačno više nije mogao izdržati: morao je pronaći tog pilota i saznati zašto mu je spasio život. Dana 18. siječnja 1990., Brown je konačno primio pismo, a ono je počinjalo riječima: "Dragi Charles, sve ove godine pitao sam se što se dogodilo s B-17, je li uspio ili nije?"
Sam s obogaljenim bombašem, Stigler je promijenio svoju misiju. Kimnuo je američkom pilotu i počeo letjeti u formaciji kako njemački protuavionski topnici na zemlji ne bi oborili bombarder koji se sporo kretao.
Članovi obitelji Ulma koji su skrivali Židove na svojoj farmi i koji su prokazani 24. ožujka 1944. nakon čega su ih njemački policajci pobili, bit će proglašeni blaženima 10. rujna 2023. godine.
U povodu proslave 124. rođendana blaženog Alojzija Stepinaca prenosimo njegovu okružnicu upućenu vjernicima na blagdan Svete Obitelji, 7. siječnja 1945. godine, u kojoj je kardinal izrazio potrebu da budemo što čvršći što su nevolje koje nas pritišću jače jer su one znak Božje ljubavi prema nama.
Sisački biskup Vlado Košić blagoslovio je u petak, 11. rujna ispred kapele Sv. Katarine u Strušcu, „bijeli križ istine“ u spomen na ubijene u Drugom svjetskom ratu na ovom području. Ovaj bijeli križ svjedok je tragične istine i trajan spomen na 96 mještana Strušca ubijenih za vrijeme Drugoga svjetskoga rata i poraća od komunističkih vlasti.