Budi dio naše mreže

U HKR-ovoj emisiji "Novi valove dobrote" urednice i voditeljice Snježane Kirinić Grubić, u utorak 11. svibnja, gostovao je predsjednik Hrvatske glazbene mladeži Tonči Bilić, a u emisiju se uključila i Matea Miđić, učenica nagrađena u likovnom natječaju Hrvatske glazbene mladeži "Radost slikanja uz glazbu". Tema emisije bila je Tjedan glazbe za mlade te drugi projekti Hrvatske glazbene mladeži.

/ hk

Tjedan glazbe za mlade glavni je projekt Hrvatske glazbene mladeži koji već više od 15 godina živi u Zagrebu. Riječ je o koncertima u izvornom obliku, no danas u prilagođenim uvjetima zbog pandemije Covid-19. inače, koncerti su se održavali u suradnji s dvama partnerima – Koncertnom dvoranom Vatroslav Lisinski i Zagrebačkom filharmonijom. Svake je godine u središtu druga glazbena tema, pojasnio je Bilić.

“Tijekom tih 15 godina održano je oko 70 koncerata i bilo je više od sto tisuća djece. Dvorana ima oko 1 850 mjesta i svake je godine bila puna. Tjedan glazbe za mlade zamišljen je kako bi se djeci približila umjetnička glazba. Djeci iz Zagreba je takva glazba nešto dostupnija jer Zagreb nudi puno kulturnih i umjetničkih programa. No, djeca izvan Zagreba i iz manjih mjesta nemaju tu priliku. To je za veliki kulturni događaj. Uz to, djeca obiđu i druge znamenitosti u Zagrebu. projekt je zaživio i posebno mi je drago što uspijevao privući veliki broj djece koji nisu iz Zagreb”, istaknuo je Bilić.

Uvjeti snimanja bili su komplicirani, no ljubav prema glazbi je veća!

Ovogodišnji Tjedan glazbe za mlade je u znaku Beethovena i zapravo se radi o prošlogodišnjem programu koji, zbog situacije s pandemijom, nije bio održan. “Prošle godine je bilo 250 godina od rođenja Ludwiga van Beethovena. On je bio jedan od najvećih skladatelja. No, zbog situacije s pandemijom i potresom u Zagrebu, tjedan smo morali odgoditi. Ove smo godine odlučili program prirediti online. Ono što bismo inače izveli uživo, sada smo snimili te ćemo to emitirati uz sinopsis koji govori o važnim dijelovima života Beethovena”, rekao je Bilić te nadodao da će materijal biti dostupan na YouTube stranici Hrvatske glazbene mladeži.

Snježana Kirinić Grubić i Tonči Bilić

Ostavština Beethovena je ogromna i teško je bilo to sve obuhvatiti, istaknuo je Bilić te rekao da su odlučili njegov opus sažeti u njegove četiri simfonije. Svi odabrani primjeri ilustriraju neku od važnih stavki njegova stvaralaštva, rekao je Bilić te naglasio da je Beethoven vrlo aktualan i danas. Inače, glazbene primjere snimali su zajedno sa Zagrebačkom filharmonijom u maloj dvorani u Lisinskom u posebnim uvjetima zbog situacije s pandemijom. Iako su uvjeti snimanja bili komplicirani, ljubav prema glazbi bila je veća.

Bilić je spomenuo i da se, u okviru Tjedna glazbe za mlade, održava i likovno-glazbeni natječaj “Radost slikanja uz glazbu”. U emisiju se telefonski uključila i Matea Miđić, učenica nagrađena u tom likovnom natječaju, te je pojasnila o kakvom se natječaju radi.

Samo se treba prepustiti glazbi i tada nastaje sve!

“Morali smo prikazati svoj doživljaj i emocije koje smo doživjeli slušajući određenu skladbu. Ja sam šarenim temperama prikazivala krugove i razne šare. Jednostavno me skladba potaknula na razna razmišljanja. Taj sam dan u školi imala nekoliko usmenih ispitivanja, bio je težak dan. No, pjesma me opustila i odvela u neki drugi svijet. Slikala sam prstima, a ne kistom”, istaknula je Matea.

Dobitnica nagrade svjedoči da nije očekivala da će nagradu dobiti, već je tamo išla s mišlju da bi moglo biti zabavno. “Kad su mi rekli da sam osvojila nagradu, bili smo iznenađeni i moja obitelj i ja. To mi je zaokružilo osnovnoškolsko školovanje. Neka svatko proba slikati uz glazbu, to je jako zanimljivo iskustvo. Samo se treba prepustiti glazbi i tada nastaje sve”, poručila je Matea Miđić.

Snježana Kirinić Grubić i Tonči Bilić

Inače, uži izbor nagrađenih radova natječaja „Radost slikanja uz glazbu“ bude prikazan na izložbi. “Taj likovni natječaj je zaživio. Primili smo preko tisuću radova iz različitih dijelova Hrvatske. On je važan dio Tjedna glazbe za mlade”, rekao je Bilić te nadodao da u ocjenjivanju radova sudjeluju značajna imena iz struke.

Glazba je nešto najljepše na svijetu!

Bilić je, između ostaloga, spomenuo i Međunarodni kulturni centar Hrvatske glazbene mladeži u Grožnjanu, malom istarskom mjestu koje je postalo pravo umjetničko središte.

“Hrvatska glazbena mladež ima dvije najvažnije misije – mlade glazbenike i mladu publiku. Nastojimo mladima približiti glazbu. U Grožnjanu nudimo razne radionice, edukacije i seminare. Mladi se, u tom prelijepom ambijentu, dolaze usavršavati. Budu tamo od sedam do deset dana, ovisno o trajanju radionice. Tamo je od jutra do mraka u središtu glazba i to je ono što im ostane u sjećanju. Grožnjan je bio gotovo ispražnjen nakon Drugoga svjetskog rata, no kroz umjetnost smo ga uspjeli revitalizirati. Taj se grad danas zove gradom umjetnosti jer od umjetnosti živi”, rekao je Bilić.

Međunarodni kulturni centar Hrvatske glazbene mladeži u Grožnjanu održat će se i ove godine uz pridržavanje epidemioloških mjera.

Na pitanje kako mladi danas mogu izgraditi svoj glazbeni ukus, Bilić je istaknuo da svaka izgradnja uvijek zahtjeva određenu vrstu napora i znatiželje. “Pozivam mlade da se ne boje pitati ono što ih zanima. Danas je svijet prepun informacija, no potrebno je pronaći prave informacije. Glazba je nešto najljepše na svijetu. Ona je ono dobro, lijepo i istinito”, zaključio je predsjednik Hrvatske glazbene mladeži Tonči Bilić.

Novi valovi dobrote

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja