U HKR-ovoj emisiji "Novi valovi dobrote" urednice i voditeljice Sonje Kuzmić u srijedu, 27. listopada, gostovao je korektor za brajicu u Centru za odgoj i obrazovanje "Vinko Bek" Nikola Rundek.
Gluhoslijepa osoba Nikola Rundek u svojoj svakodnevici ruši prepreke koje mu dolaze na put. Unatoč svojem invaliditetu, ohrabrio se i nakon završene osnovne i srednje škole, zaposlio se kao korektor za brajicu u Centru za odgoj i obrazovanje “Vinko Bek”.
Prema njegovim riječima, učenje brajice ovisi o tome kada je netko izgubio vid, o osjetljivosti jagodica prstiju i sposobnosti učenja.
“Djeca brže nauče brajice i za to učenje im je potrebno jedno polugodište. Djecu se brajici poučava u što ranijoj dobi, sa 6 ili 7 godina.”
Kako je rekao Rundek, školovao se u Centru “Vinko Bek” gdje je završio osnovnu i srednju školu te se tri godine od završetka škole zaposlio u tom Centru.
“Trenutno sam student 3. godine studija informatike u Rijeci. Rijeku sam odabrao jer se ondje nalazi izvanredni studij. Savladao sam rutu u Rijeci zahvaljujući udruzi slijepih koja ondje djeluje. Namjeravam završiti petogodišnji studij pa ćemo vidjeti što će biti dalje. Studij se odvija petkom i subotom kada se odslušaju tri kolegija. Financijski je teško to izdržati, ali nadam se dugoročno boljem zaposlenju.”
Nikola Rundek naglasio je kako na početku 2000./2001. godine imao susret s računalima.
“Upravo nam je razvoj računala i digitalizacije otvorilo mnoge mogućnosti. Slijepima je računalo postao i televizor i knjige. Tako je jedan stroj dobio više funkcija. Brajične ekrane imaju rijetki jer koštaju od 20 tisuća kuna naviše, a postoje i brajične elektroničke bilježnice koje su mobilne.”
Rundek je otkrio kako je uz posao postigao neovisnost.
“Sretan sam što sam zaposlen te ne moram ovisiti o državnoj naknadi, ali moram naglasiti kako neke siromašnije zemlje imaju veću novčanu naknadu za osobe s invaliditetom nego Hrvatska. Kad nisam bio zaposlen imao sam tu naknadu i roditeljski novac. Nije jednostavno, ali ne bi bilo dobro da država daje puno veći novac nego se treba poticati na promicanju zapošljivosti osoba s invaliditetom. Smatram da se treba potruditi naći posao i raditi, ali istovremeno treba promicati veći iznos novčane naknade od države koji sada iznosi od 320 do 600 kuna.”
Naš sugovornik pokrenuo je i Youtube kanal, točnije audio podcast koji je nazvao “Slogovi”.
“U životu me ne vodi nikakva misao, ali mislim da treba živjeti u ovom trenutku koji nam dan. Sretan sam što sam rođen krajem prošlog stoljeća kada je uznapredovala tehnika i što danas mogu raditi”, poručio je Rundek.
Nikola Rundek darovao je HKR-u u plastičnom uvezu Ustav Republike Hrvatske od 2014. godine na brajičnom pismu.