U HKR-ovoj emisiji "Novi valovi dobrote" u četvrtak, 17. ožujka, gostovao je Ramiz Ajdin, vijećnik Vijeća romske nacionalne manjine Grada Zagreba.
Ajdin je romski aktivist koji je osnovao udrugu “Perspektiva” u listopadu 2019. godine s ciljem edukacije Roma i organiziranjem humanitarnih akcija.
“Udruga broji sedam pripadnika romske nacionalne manjine i imamo 50-ak članova koji volontiraju u udruzi.”
Kako je istaknuo Ajdin, gledajući već postojeće romske udruge osnovao je udrugu “Perspektiva” jer se ta udruga ne bavi isključivo romskim pitanjima već pomaže i drugim građanima, primjerice braniteljima.
“Radimo i na projektima zdravstvene edukacije i imamo odličnu komunikaciju s ‘Andrijom Štamparom’ i ‘Anom Rukavinom’. Zbog pandemije koronavirusa i potresa zaustavljene su neke akcije.”
Ramiz Ajdin je naglasio kako su tijekom ovog vremena pandemije koronavirusa prikupljali hranu za Rome i donacije kako bi im kupili potrebne potrepštine.
Budući da radi kao vijećnik Vijeća romske nacionalne manjine Grada Zagreba surađuje s uredima Grada Zagreba kako bi pomogao Romima da dobiju svoje prebivalište kao i zdravstvene iskaznice. Kao primjer romskih naselja spomenuo je Struge i Vrtni put u kojima Romi žive u teškim životnim uvjetima.
“Pitanje predrasuda je vrlo kompleksno pitanje. Naime, ako bi htjeli školovati učenike nailazimo na probleme s roditeljima, a posebice je problemima u naseljima Vrtni put i Struge gdje ne postoje uvjeti za život kamoli za školovanje. Naravno da se treba prvo prehraniti obitelj, ali djeca u tim obiteljima napuštaju školu sa 10 ili 11 godina. Ta djeca nemaju ni stol ni stolice za učenje. Rođen sam u Zagrebu jer su moji roditelji prije 47 godina došli iz Makedonije. Nas je šestero braće i svi smo se školovali. Ja sam prije 2 i pol godine upisao fakultet s 42 godine jer želim dati primjer svojoj djeci, a imam ih četvero.”
Ajdin je istaknuo kako se sve veći broj mladih školuje koji su se angažirali kako bi dali poticaj drugim mladima da se školuju. Nažalost, Romi se prilikom traženja posla i dalje suočavaju s predrasudama.
“Navest ću jedan primjer. Naime, medicinska sestra koja je ujedno i pripadnica romske nacionalnosti prijavila se za posao u struci i nisu je htjeli zaposliti u bolnici s riječima: Kako jedna Romkinja može završiti školovanje za medicinsku sestru? Na što je ono odgovorila tužbom u kojoj su rekli iz te bolnice na sudu kako oni nisu to tako mislili te da ima ima mjesta za nju. Ona danas radi u toj bolnici. S ponosom ću reći kako u zadnje vrijeme ima sve više Romkinja koje rade kao medicinske sestre. Mislim da takve pozitivne primjere trebamo isticati u medijima”, poručio je Ramiz Ajdin.