U HKR-ovoj emisiji "Novi valovi dobrote" urednice Snježane Kirinić Grubić u utorak, 31. svibnja gostovali su vjeroučiteljica Ivana Mokri i učenici Skolastika Mustapić i Karmelo Novak iz Salezijanske OŠ u Zagrebu gdje su uredili Biblijski vrt u sklopu eTwinning projekta Biljke u Bibliji.
Vjeroučiteljica Ivana Mokri na početku je pojasnila kako se radi o eTwinning projektu koji su pokrenule vjeroučiteljice Međimurec, Ćupić i Ljubičić. Vidjevši taj zanimljiv projekt, javila im se i od prošle jeseni sa svojim učenicima započela uređenje Biblijskog vrta u Salezijanskoj OŠ u Zagrebu. „I sama sam se iznenadila, jer nisam previše proučava tu temu, a bila mi je zanimljiva jer jako volim uzgajati biljke i baviti se njima”, kazala je.
Od početka su dobili slobodu kreirati projekt u svojoj školi na način na koji ga mogu provesti. Salezijanska osnovna škola nalazi se na dvije lokacije, na Knežiji i Jarunu, a njihov Biblijski vrt zasađen je na Jarunu i dio je nekadašnjeg župnog vrta gdje su već bili zasađeni smokva, loza i šimšir, također biblijske biljke.
Nakon početnih koraka vezanih uz sami eTwinning projekt, vjeroučiteljica Ivana Mokri je Biblijski vrt u svojoj školi osmislila na način da su kroz literaturu proučavali biblijske biljke što im je bilo pravo iznenađenje.
Potom su radili kolače s biblijskim biljkama poput lješnjaka, oraha, badema, cimeta, smokve, datulja te pekli palačinke od pčeničnog brašna, proizvoda još jedne biblijske biljke.
Također su u zimskom vremenu započeli s pripremama za sadnju biljaka u školi, a kad su biljke niknule, zasadili su ih u Biblijskom vrtu.
Projekt, navodi, provodi s četvrtim i šestim razredom Salezijanske osnovne škole, jer se u toj dobi djeca već koriste Biblijom u nastavi, osobito šesti razred koji koristi Bibliju u nastavi. Oduševljenje je bilo vidjeti kako su učenici svako malo otkrivali nove biblijske biljke što im je bio dodatni poticaj da više koriste Bibliju u svakodnevnom životu.
Učenici četvrtog razreda Skolastika i Karmelo, gosti HKR-ove emisije, također su kroz ovaj projekt upoznali razne biblijske biljke, a slušateljima su izvojili kim, jabuku, palmu, aloju, šimšir i cimet. Vjeroučiteljica Mokri dodala je kako su zasadli još i peršin, tamjan, mirtu, ljiljan, mentu i bršljan, dok su smokva i loza već otprije u vrtu. Djeca su tako, dodaje, imala priliku vidjeti kako se od sjemena dobije biljka i zasadi u vrtu.
Iako je većinu biljaka škola kupila, jednu biljku su dobili na dar. Naime, velika želja im je bila u vrtu posaditi i maslinu. No maslinu nisu željeli kupiti u nekoj trgovini, već povezati Zagreb i Šibenik, dvije katoličke osnovne škole, jednu s maslinikom čije ulje osvaja svjetske nagrade i drugu s željom da u centru Biblijskog vrta bude maslina. Ravnateljica Katoličke osnovne škole u Šibeniku, uz pomoć domara koji brine za maslinik, izdvojili su za njih jednu mladicu te su im je s radošću poslali. Maslina je stigla u Salezijansku osnovnu školu na Jarunu, a oni su je posadili u svoj Biblijski vrt uoči zaštitnika škole sv. Dominika Savija.
Vjeruočiteljica Mokri na kraju je naglasila kako je ovim projektom htjela postići da djeca više čitaju Bibliju te da ona bude knjiga koju rado uzimaju u ruke. Potom je istaknula i drugi cilj, a to je da stečene spoznaje povežu s radom na zemlji: „Budući da je Bog stvorio zemlju i nama ju dao na čuvanje i upravljanje, povezati mi je bilo ove dvije stvari da učenici samim dodirom zemlje dožive terapeutski učinak, da se smirimo i vidimo da ono što zasadimo iznikne i daje nam hranu i život. Nadam se da su kroz ovaj projekt učenici osjetili te učinke radosti kad smo u vrtu i radimo sa zemljom, da je to zaista velika radost i zadovoljstvo.”