Od 30. lipnja do 7. srpnja u Kampali, glavnom gradu afričke države Ugande održan je po prvi puta formativni susret voditelja za mladež Međunarodnog karizmatskog pokreta za Afriku. Na formaciji je sudjelovalo više od 80 mladih voditelja iz 28 afričkih zemalja. Ovaj formativni susret organizirao se po prvi puta u 50 godina od kada je karizmatski pokret došao na afrički kontinent.
Na ovaj povijesni formativni susret, prvi takve vrste kako su ga nazvali, bila su pozvana i dva Hrvata kao predavači: Josip Bilandžija i Mišo Lukenda, voditelji Karizmatskog pokreta mladih zajednice Nanovo rođeni iz Botinca-Zagreb. Josip Bilandžija je i predstavnik hrvatskog ogranka Karizmatskog pokreta u Međunarodnoj službi katoličke karizmatske Obnove (Chatolic Charismatic Renewal International Service – CHARIS) koja postoji i djeluje u okviru vatikanskog Dikasterija za laike, obitelj i život u Rimu. Na jednom skupu CHARIS-a u Rimu Josip je bio predstavio model rada s mladima po uzoru na bl. Ivana Merza kako se to prakticira u zajednici Nanovo Rođeni u Zagrebu. To je privuklo pozornost ostalih članova CHARIS-a pa su tako Josipa pozvali i u Afriku da ondje izloži hrvatska iskustva i metodu rada s mladima. Na tom putu u Afriku pratio ga je Mišo Lukenda voditelj zajednice Nanovo Rođeni u Botincu u Zagrebu.
Tijekom svoga sudjelovanja na ovom formativnom skupu voditelja Karizmatskog pokreta za mladež u Africi, Josip i Mišo održali su dva predavanja. Govorili su najprije o ostvarenjima i uspješnom djelovanju Karizmatskog pokreta mladih u Hrvatskoj. Potom su u drugom predavanju predstavili modele evangelizacije i formacije, posebice naglasivši važnost cjelovite izgradnje članova koju zajednica ostvaruje po uzoru na bl. Ivana Merza. Načela rada odnose se na četiri područja: duhovno, intelektualno, fizičko i socijalno. Istaknuli su važnost kontinuiranog i učestalog sadržaja koji je potrebno nuditi mladima danas, te individualni pristup rada s mladima; sve je to bl. Ivan Merz ostvarivao tijekom svoga života, a plodovi njegova rada su ga i nadživjeli što se može danas vidjeti u Zagrebu.
Oduševljenje mladih Afrikanaca životom i djelom bl. Ivana došlo je do izražaja u brojnim upitima nakon izlaganja, u kojima se vidjela želja mladih slušatelja da konkretiziraju ova načela koja je ostvarivao bl. Merz i u svojim sredinama na područjima njihova djelovanja. Zahvaljujući Postulaturi bl. Ivana Merza, sudionici ovoga formativnog skupa dobili su i letke s molitvom bl. Ivanu i s osnovnim informacijama o njemu na engleskom i francuskom jeziku, kao i slike bl. Ivana koje će im pomoći štovati i nasljedovati hrvatskog apostola mladeži.
Glavni organizator ovoga formativnog skupa mladih bio je g. Fred Mawanda, zauzeti laik. On preko ove velike organizacije karizmatske mladeži koristi također sličan model formacije članova. Nakon predavanja hrvatskih izaslanika uzeo je veliku sliku bl. Ivana koju su sa sobom donijeli hrvatski delegati i rekao: “Pogledajte dobro ovog čovjeka. Ja sam mislio da smo mi prvi započeli ovakvu cjelovitu formaciju na četiri razine, a on, bl. Merz je to već činio prije više od 100 godina!”
Hrvatski sudionici ovoga skupa Josip i Mišo dobili su brojna poticajna iskustva kroz sudjelovanje na ovom skupu. Susret s afričkom kulturom, susret sa otajstvom patnje iz koje izvire istinska i nepatvorena radost, veličanstvena misna slavlja, susret s mladima koji nisu imali priliku obrazovati se, susret s mladima koji su došli iz najsiromašnijih dijelova Afrike ili iz ratom pogođenih krajeva bili su veoma dojmljivi i duhovno obogaćujući. Posebno su spomenuli grupu mladih koji su iz Zambije putovali 4 dana autobusom, kako bi sudjelovali na ovoj formaciji, a zatim su se vratili kućama istim jednako dugačkim putem u trajanju od četiri dana.
Josip i Mišo posebna zahvaljuju Postulaturi Ivana Merza, članovima zajednice Božja pobjeda, Molitvenoj zajednice Srce Isusovo, Katoličkom zboru MI, članovima zajednica Sinovi svjetla i zajednici Nanovo rođeni, kao i Hrvatskoj nacionalnoj službi Katoličke karizmatske Obnove u Duhu Svetom (KKODS). Njihovom zajedničkom akcijom skupljena su materijalna sredstva potrebna za pokrivanje troškova organizacije ove povijesne konferencije u što su bili uključeni troškovi puta i smještaja za mnoge mlade koji nisu bili u mogućnosti sami ih snositi. Naš hrvatski sudionik ovog afričkog skupa Mišo Lukenda završava svoj izvještaj ovim riječima: „Najveća zahvala pripada Bogu, koji neka sačuva i umnoži svaki dobar plod ove misije.“
Me
Video prikazuje procesiju prikaznih darova na biskupskoj misi drugoga dana konferencije. Procesija je u stilu afričke kulture. U prikaznoj procesiji sudjeluju i naši hrvatski delegati Josip i Mišo. Lako se prepoznaju jer su jedini bijelci u cijeloj procesiji. I oni nose prikazne darove koje s predali potom u ruke biskupu: Josip nosi ananas, a Mišo rižu.