Otac Fabiano Rebeggiani, talijanski svećenik nadbiskupije Seula promišlja o važnosti Svjetskog dana mladih za taj dio svijeta.
Papa Franjo najavio je kako će se idući Svjetski dan mladih održati u Južnoj Koreji. Otac Fabiano Rebeggiani je u Južnoj Koreji posljednjih 10 godina, a zaređen je 2021. za svećenika Nadbiskupije u Seulu. Podrijetlom je iz Rima i član je Neokatekumenske zajednice, a u Lisabonu je bio prateći skupinu od 180 hodočasnika iz svoje biskupije, javlja Aleteia.
“Vjerujem da je naš nadbiskup tražio da Svjetski dan mladih bude domaćin u Seulu jer je osjećao potrebu za obnovom Crkve”, istaknu je o. Fabiano. “Nakon pandemije nastupila je kriza u posjećenosti sv. Misa, posebice kod mladih. Smatram da ovaj događaj može ponovno probuditi vjeru Crkve u Koreji.”
“Seoul je puno veći grad od Lisabona i mislim da je to pravo mjesto za Svjetski dan mladih, a bit će to dobro iskustvo za one koji dolaze iz Europe ili Sjedinjenih Država. Mislim da je to nešto što će pomoći i vjernicima koji dolaze sa Zapada i samoj Crkvi u Koreji”, dodao je. Osim toga, o. Fabiano smatra i kako će se “uzdrmati” korejsko društvo koje je vrlo uređeno i precizno.
“Vidjeti ovu eksploziju radosti, entuzijazma i vjere mnogima će pomoći da upoznaju Krista.
Osim toga, istaknuo je i atmosferu hladnog rata koja se još uvijek osjeti u Koreji i nadodao da će to pomoći u razumijevanju patnje korejskog naroda.
“Ovo može posebno pomoći ljudima da mole za mir. Jedina mogućnost da se jednoga dana naviješta evanđelje u Sjevernoj Koreji nije samo političkim sredstvima, već posebno trajnom molitvom. Kako je papa Ivan Pavao II posvetio Rusiju Gospi Fatimskoj, zagovor Djevice Marije također će biti potreban u Koreji.”
Oko 10% korejskog stanovništva su katolici, 20% su protestanti, 20% su budisti, a 50% se deklarira kao ateisti. Katolička Crkva uvijek je bila dobro prikazana u Južnoj Koreji, budući da je imala ulogu u demokratizaciji zemlje. Zahvaljujući posredovanju korejskih biskupa i političkom djelovanju, demokracija je zavladala zemljom.
Korejsko društvo je puno konkurencije. O. Fabiano je istaknuo kako je mnogo mladih pod stresom i kako je puno samoubojstava i depresije. “Mnogi se ljudi okreću Katoličkoj Crkvi kako bi našli malo mira”.
O. Fabio prisjetio se i posjeta pape Franje Koreji. “Kada je došao u Koreju, nije želio skupi auto, vozio se po gradu u KIA-i, a i razgovarao je s predstavnicima drugih religija. “Jednostavno se pokazao kao skroman, kao Papa koji je među narodom, a ne u hijerarhiji. Mislim da je to posebno dirnulo mnoge nekatolike i da je imalo vrlo snažan učinak.”
Nadodao je i da je nakon Papina posjeta 2014. u Koreji bilo mnogo onih koji su se obratili na katoličanstvo.