Pedeseta obljetnica službenog osnutka Hrvatske katoličke misije/zajednice Giessen proslavljena je od 2. do 4. lipnja. Svečano zahvalno misno slavlje u crkvi sv. Bonifacija, u kojoj se inače Hrvati katolici okupljanju na središnje misijsko misno slavlje, na svetkovinu Presvetog Trojstva 4. lipnja, predvodio je bivši voditelj zajednice fra Marijan Petričević, (voditelj zajednice od 1997. do 2021.), u zajedništvu sa sadašnjim voditeljem zajednice fra Ivanom Jakovićem (zajednicu vodi od 2021.), njemačkim župnikom Pastoralnog područja grada Giessena vlč. Erikom Wehnerom, župnikom župe sv. Ante Padovanskog fra Zoranom Jakovićem (rođenim fra Ivanovim bratom) i uz asistenciju trajnog đakona Mate Valjana (u misiji/zajednici je pastoralno djelovao od 1985. do 2017.).
Misnom slavlju nazočili su su i generalni konzul Generalnog konzulata Republike Hrvatske iz Frankfurta Vedran Konjevod i Croatiana Gregurić, savjetnica s posebnim položajem za pitanja hrvatskog iseljeništva Središnjega državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske. Pribivalo je i više Školskih sestara franjevki Bosansko-hrvatske provincije Prečistog Srca Marijina iz njihove Kuće u Mainzu.
Pozdravnu riječ uputio je fra Ivan zahvalivši se svima koji su na svoj način kroz 50 godina djelovanja misije/zajednice utkali dio sebe u život te misije.
„Ovo je slavlje također poticaj da se i dalje brinemo i borimo za našu zajednicu, da očuvamo svoj nacionalni i vjerski idetititet i da budemo na pomoć jedni drugima.“
Evanđelje je na njemačkom jeziku navijestio župnik Wehner, a na hrvatskom đakon Valjan.
Fra Marijan Petričević u propovijedi je istaknuo kako mu je radost ponovno nakon dvije godine biti u zajednici i predvoditi misno slavlje u povodu 50. obljetnice službenog osnutka misije/zajednice.
„Molitva Očenaša uvijek uključuje i druge u molitvu, zajednicu. Bog je Otac svih ljudi. Molimo i za one koji ne znaju i za one koju neće moliti. Povijest naše zajednice i povijest našeg hrvatskog naroda je povezana s našom katoličkom vjerom. Dio smo katoličke kršćanske kulture. Ona nas je sačuvala. Molimo Boga da ostanemo vjerni jedni drugima. Ako budemo tražili da nas Bog vodi, vjerujem da imamo budućnost i život. Kod nas Hrvata postoji riječ dom – to je nešto toplo, drago. Uz to postoji i domovina – nešto širi pojam od doma. Ono što smo ponijeli iz svog kraja u domovini, ne smijemo zaboraviti, a ovdje su nam uvijek otvorena vrata crkve. Možemo u nju doći i moliti i slaviti Boga na svom hrvatskom jeziku. Na svom materinskom jeziku se ponajbolje možemo izraziti, obratiti Bogu. Molitva je govor srca“, kazao je propovjednik potaknuvši roditelje da imaju vremena za svoju djecu i prenesu im vrijednosti svoje vjere i kulture.
Prigodnu riječ na kraju je uputio i predsjednik župnog vijeća Mario Blažević istaknuvši kako je važno i nadalje njegovati zajedništvo u toj zajednici na dobro svih njezinih članova i sredine u kojoj žive i djeluju. Čestitku za obljetnicu zajednice uputio je i župnik Erik Wehner istaknuvši kako se raduje daljnjoj suradnji s tom živom hrvatskom katoličkom zajednicom.
Misno slavlje uveličao je zbor pod vodstvom i pratnjom na klavijaturama Krune Sarajlića i uz pratnju na gitari Davora Strgačića.
Fra Ivan je sve nakon misnog slavlja pozvao u misijske prostorije (Nordanlage 45) u Giessenu na kavu i kolač.
Večer ranije 3. lipnja, u dvorani u Nordanlage 45 u Giessenu je održana svečana akademija u prigodi službenog osnutka misije/zajednice. Izlaganje o povijesti i sadašnjosti misije/zajednice uz foto-prezentaciju održao je na njemačkom jeziku đakon Mato Valjan, koji je istaknuo kako je Hrvatska katolička misija/zajednica Giessen službeno osnovana 20. siječnja 1971. dekretom biskupa Mainza Hermanna Volka.
„Pravednost nalaže spomenuti i činjenicu da su hrvatski pastoralni korijeni u Giessenu dosta stariji i dublji. Naime, prve korake uveli su fra Tomislav Međugorac i fra Vitomir Slugić, redovnici Franjevačke provincije Bosne Srebrene iz Sarajeva. Oni su kao mladi svećenici na studijskoj specijalizaciji u Frankfurtu i kao ispomoć tijekom semestralnih praznika dolazili i slavili bogoslužje s prvim hrvatskim vjernicima u Frankfurtu, Mainzu i Gießenu. Ovu njihovu praksu preuzet će kasnije fra Bernard Dukić, član Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja iz Splita“, kazao je.
Prvi službeni voditelj misije bio je vlč. Mato Mihić (1971.-1972.), svećenik Đakovačke i Srijemske biskupije (danas Đakovačko-osječka nadbiskupija). Nakon njega misiju su vodili franjevci Franjevačke provincije Presvetoga Otkupitelja sa sjedištem u Splitu. Tako je fra Ambroz Budimir bio voditelj misije od 1972. do 1983., koji je od 1974. godine imao za pastoralnog suradnika Ivana Bašića. U to su vrijeme u misiji djelovala i dvojica socijalnih radnika – Ivan Bošnjak i Branko Vilić. Fra Josip Bebić je misiju vodio od 1983. do1986. U to je vrijeme namiješten pastoralni suradnik Mato Valjan (od 15. travnja 1985.), koji je 1993. zaređen za trajnog đakona biskupije Mainz i u misiji/zajednici je djelovao do 2017. godine, te misijska tajnica Žana Halupa. Fra Ivan Vidović je vodio misiju od 1986. do 1990., fra Vinko Marović od 1990. do 1990., fra Milan Lapić od 1990. do 1995. i fra Tihomir Grgat od 1995. do 1997. Od 21. lipnja 1997. do 2021. misiju je vodio fra Marijan Petričević, a od 2021. misiju vodi fra Ivan Jaković. Obojica su članovi Franjevačke provincije Bosne Srebrene iz Sarajeva. Aktualna je tajnica u misiji Tina Karaula.
„Naša se zajednica proteže topografski od Frankfurta do Alsfelda, od Giessena i gotovo do Fulde, a crkveno teritorijalno obuhvaća preko četiri dekanata (prema novom pastoralnom planu preko devet pastoralnih područja) s više od četrdeset njemačkih zajednica. Službe Božje održavaju se nedjeljom u Kloppenheimu u 11:30 sati i u Giessenu u 14 sati, a svake prve i treće subote u Bad Nauheimu i svake druge i četvrte subote u Niddi i u Alsfeldu jednom mjesečno i slavi se svake prve nedjelje u mjeseca u 16 sati. U većini ovih mjesta odvija se i sakramentalna kateheza. Misijski pastoralni tim je najprije nastojao pomoći ljudima da se vjerom u Boga nose s novom svakodnevicom. Ovoj izvornoj svrsi služe i podjeljivanje sakramenata, općenito liturgijska slavlja, zatim prvopričesničko-krizmena slavlja, rad s djecom i mladima, pastoral obitelji, organiziranje pastoralnih aktivnosti u slobodno vrijeme obitelji, pastoralna skrb u bolnicama; kao i razne oblici drugih društvenih proslava. Nastoji se promicati i liturgijsko pjevanje među djecom i mladima, ali i odraslima. Organiziraju se predavanja za odrasle te se njeguje tradicijski folklor. Već više od trideset godina misija tri puta godišnje izdaje bilten ‘Glas naše zajednice’. Radi se na izradi misijske mrežne stranice. Kreiran je i Facebook-profil zajednice na kojem se objavljuju obavijesti i događaji iz života zajednice. Do sada su uvijek slavljene službe Božje zajedno s drugim stranim zajednicama. Također redovito vjernici iz zajednice sudjeluju u godišnjim Tijelovskim bogoslužjima i procesijama. Na Duhovski ponedjeljak zajedno s hrvatskim zajednicama iz Rajnsko-majnskog pastoralnog područja sudjeluju na hodočašću Marienthal kod Rüdesheima i na hodočašću u Mariju Sternbach (početakom rujna). S ostalim hrvatskim zajednicama vjernici iz misije hodočaste u Lurd, Fatimu i Svetu Zemlju“, istaknuo je đakon Valjan u svom izlaganju.
Čestitku za 50. obljetnicu službenog osnutka misije/zajednice uputili su nakon prigodne riječi voditelja zajednice fra Ivana Jakovića, domaći njemački župnik Erik Wehner, predstavnik Biskupije Mainz – referent za dušobrižništvo zajednica drugih materinskih jezika u toj biskupiji Johannes Branzen, veleposlanik Republike Hrvatske iz Berlina Gordan Bakota, koji je posebno istaknuo važnost hrvatskih katoličkih misija u Njemačkoj i u svijetu te je uz čestitku za 50. obljetnicu misije/zajednice uputio i čestitku za Dan državnosti Republike Hrvatske, generalna konzulica Generalnog konzulata Bosne i Hercegovine iz Frankfurta Višnja Lončar, izaslanica gradonačelnika Giessena Astrid Eibelshäuser, uime delegata za hrvatsku pastvu u Njemačkoj vlč. Ivice Komadine urednik “Žive zajednice” dr. Adolf Polegubić te fra Marijan Petrčević. Na akademiji su bili i generalni konzul Generalnog konzulata Republike Hrvatske iz Frankfurta Vedran Konjevod i Croatiana Gregurić, savjetnica s posebnim položajem za pitanja hrvatskog iseljeništva Središnjega državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.
U duhovno-kulturnom programu nastupila je pjesmom Gabrijela Bebek uz pratnju na klavijaturama Kruna Sarajlića i uz pratnju na gitari Davora Strgačića te folklorna skupina zajednice pod vodstvom Katarine i Ane-Marije Blažević. Program je vodila na njemačkom Mirijam Blažević, a na hrvatskom Ana Perak.