Budi dio naše mreže

Iako mnogi od dvanaestorice apostola imaju vlastiti blagdan, sveti Filip i Jakov mlađi slave se zajedno - 3. svibnja.

/ ei

Zašto je tako?

Sveti Filip i sveti Jakov mlađi nisu u krvnom srodstvu, a zajednički blagdan imaju jednostavno zato što su njihove relikvije prenesene u istu crkvu u Rimu.

Prema Dnevnom misalu svetog Andrije, „1. svibnja [blagdan svetaca prije 1950-ih], slavi se svečani prijenos njihovih relikvija u crkvu Svetih apostola u Rimu, koja je njima posvećena, i gdje se njihovi ostaci još uvijek nalaze.”

Izvorno se njihov zajednički blagdan slavio 1. svibnja, no kada je taj dan postao posvećen svetom Josipu Radniku, njihov je blagdan premješten na 3. svibnja, prvi slobodni datum u općem kalendaru, donosi Aleteia.

Sv. Filip i Jakov, apostoli / foto: santiebeati

Premda su njihovi zemni ostatci pohranjeni u istoj crkvi u Rimu, nakon Isusova Uzašašća dvojica apostola krenuli su različitim putovima — sveti Jakov ostao je u Jeruzalemu, a sveti Filip je propovijedao u Maloj Aziji (današnjoj Turskoj).

Sveti Jakov mlađi

sveti Jakov mlađi / Foto: Wikimedia commons

Znanstvenici vjeruju da je sveti Jakov mlađi autor „Poslanice svetoga Jakova“ koja se nalazi u Novome zavjetu. Nakon što su se apostoli razišli i napustili Jeruzalem, Jakov je ostao te postao prvi biskup u svetom gradu.

Ostao je nekoliko desetljeća, sve dok ga židovske vlasti nisu kamenovale do smrti 62. godine. Neke njegove relikvije čuvaju se u bazilici Santi Apostoli u Rimu, a vjeruje se i da mu se grob nalazi u katedrali svetoga Jakova u Jeruzalemu.

Sveti Jakov i njegov brat Juda bili su pozvani na apostolstvo u drugoj godini Kristova propovijedanja, ubrzo nakon Pashe te godine, prenosi EWTN.

Sveti Filip

U godinama nakon Duhova, Filip je služio grčkim zajednicama. Malo se zna o njegovu poslanju, osim da je podnio mučeništvo oko 80. godine.

Opis trenutka kada je Isus pozvao svetog Filipa da ga slijedi nalazi se u Svetom pismu – Ivan 1, 43: „Sutradan naumi Isus poći u Galileju. Nađe Filipa i reče mu: ‘Pođi za mnom!’“

sveti Filip / Foto: Wikimedia commons

U popisima dvanaestorice apostola koji se nalaze u Svetom pismu, sveti Filip se uvijek spominje kao peti po redu, što upućuje na to da je bio među prvima koje je Isus pozvao.

Važno je imati na umu da prilikom čitanja Djela apostolskih (6. i 8. poglavlje) mogu biti zbunjujuća, jer se u njima spominje čovjek imenom Filip, koji na prvi pogled djeluje kao jedan od izvornih dvanaestorice.

Međutim, pažljivijim čitanjem tih odlomaka otkriva se da je riječ o sasvim drugoj osobi, kojeg se obično naziva đakon Filip.

Đakon Filip ima vlastiti blagdan, koji se u rimskom obredu slavi 11. listopada, iako nije uvršten u opći rimski kalendar.

 

 

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja