Budi dio naše mreže

Pridruži se molitvi za jedinstvo kršćana u Molitvenoj osmini koja traje od 18. do 25. siječnja. Donosimo molitvu za šesti dan.

/ mbl

ŠESTI DAN
(Vjerujemo) I u jednu, svetu katoličku
i apostolsku Crkvu

 

Biblijska čitanja

Izaija 2, 2-4
Psalam 133 (132), 1-3
Efežanima 4, 1-6

Svetootačka čitanja

Iz latinske tradicije

Samo je jedna Crkva, kao što je samo jedno svjetlo, čak i ako je mnogo sunčevih zraka, kao što je samo jedno deblo sa svojim korijenjem, čak i ako je grana na drvetu mnogo. I Crkva, obasjana svjetlom Gospodnjim, širi svoje zrake po cijelom svijetu.

Ali to svjetlo, koje se svuda širi, ostaje jedno i jedinstvo tijela ne može se razdvojiti, jer postoji samo jedan Duh koji ga oživljuje. Nije točno reći da Duh odlazi kada griješimo i vraća se kada se obratimo. …Kakvu korist imam ako ostane u meni kad sam postao pravedan? Ako u trenutku pada on nije u meni, ne pruži mi ruku i ne podigne me, kako ću doživjeti njegovu pomoć?

Koji liječnik, vidjevši bolesnika bolesnog, ostavlja ga i napušta, da bi mu se vratio kad ozdravi? Nije li možda korisnije da liječnik bude u blizini bolesnika baš za vrijeme njegove bolesti?

Ciprijan iz Kartage (oko 210.-258.),
O jedinstvu Crkve, 5

Pitanja za razmotriti

1. Crkva je pozvana sjati Kristovim svjetlom u svijetu. Gdje možemo sagledati tu stvarnost u kontekstu u kojem živimo?

2. Iako je, u Kristu, Crkva jedno tijelo, povijesno su crkve podijeljene. Koliko osjećamo bol podjela?

3. Crkva kao zajednica oživljena Duhom Svetim, davateljem mira, poslana je živjeti i širiti poruku mira u svijetu. Kako crkve mogu osnažiti svoje vjernike da odgovore na taj poziv i poslanje?

Molitva

S: Gospodine, usliši našu molitvu!

Č: Pred praznim grobom ti si ženama povjerio navještaj svoga uskrsnuća: oslobodi straha sve one koji naviještaju Evanđelje.

S: Gospodine, usliši našu molitvu!

Č: Na putu za Emaus učenicima si tumačio Zakon i Proroke: otvori naše umove kako bismo mogli razumjeti Sveto pismo.

S: Gospodine, usliši našu molitvu!

Č: U dvorani posljednje večere ti si svojim prijateljima darovao svoj mir: pomozi nam da ga sačuvamo u međusobnoj ljubavi.

S: Gospodine, usliši našu molitvu!

Č: Na obali jezera pozvao si Petra za pastira svoga stada: podupri svojim Duhom voditelje naših zajednica.

S: Gospodine, usliši našu molitvu!

Č: Na gori si prije povratka k Ocu okupio svoje raspršene učenike: podari jedinstvo u vjeri i dobročinstvu onima koji u tebe vjeruju.

S: Gospodine, usliši našu molitvu!

P: Pomolimo se: Bože neba i zemlje, Isus Krist, tvoj Sin, objavio te je kao našeg Oca i obećao nam dar Duha: daj svojoj Crkvi da nadvlada sablazan podjela, kako bismo mogli svjedočiti tvoj život zajedništva, u jedinstvu naše zajedničke ispovijesti vjere i u ljubavi uzajamnog služenja.

Po Kristu Gospodinu našemu.

S: Amen.

Alternativna svetootačka čitanja

Iz armenske tradicije

Sveti oci i liječnici istine! Voditelji i pastiri Kristova naroda! Vi koji predsjedate i upravljate kućom Božjom! Danas vas vidim okupljene u jednom duhu i u jednom tijelu, u prianjanju uz Njega koji je glava svega. Tko vas je doveo u ovu tihu luku mira, o mirotvorci svijeta, doli Duh
Sveti koji nam je dan s neba kao naš mir? A za koju svrhu, ako ne za početak gradnje poharanog i porušenog hrama Božjeg, zlom koje je tvorac zla bacio na zemlju?

Ovaj moj Bog, Gospodar svega, jedini je razapeo nebesa i utvrdio opseg onoga što je pod nebom. …On je taj koji je postavio zemlju iznad voda i dao dah koji je hrani. Njegovo disanje sve oživljava, a kad bi zadržao dah u sebi, svako bi biće bilo lišeno života. Ovaj Duh, o čovječe, titra u tebi, u tvom glasu. Ljudi, vi udišete njegov Duh, ali to ne znate.

Nerses od Lambrona (1152.-1198.), Sinodalni govor

Iz grčke tradicije

Iako su oni koji su u [Crkvi] i koji su preporođeni i ponovno stvoreni u Duhu brojni i gotovo beskonačni u broju – i muškarci, žene i
djeca, i iako su jedni od drugih različiti i vrlo različiti po rođenju i izgledu, po narodnosti i jeziku, po načinu života i po godinama, po sklonostima i stručnim sposobnostima, po ponašanjima, navikama i zanimanjima, po znanjima i društvenim prilikama, po sudbinama, po karakterima i po sposobnostima – svima na jednak način daje i daruje milošću jedan oblik postojanja i jedno zajedništvo po Stvoritelju, dopuštajući im da prime svoje biće i ime od Krista; i nadalje, snagom vjere, daje jedan jedini uvjet, jednostavan, nepodijeljen i nedjeljiv, koji nam čak ne dopušta prepoznati mnoge i bezbrojne razlike koje postoje između svih, jer sve skuplja i pomiruje u svojoj univerzalnosti.

Maksim Ispovjednik (oko 580.-662.), Mistagogija, 1

Molitveni priručnik na hrvatskom jeziku objavila je Kršćanska sadašnjost, a dostupan je i u PDF izdanju.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja