Danas postoje influenceri, osobe koje mnogi mladi slijede na društvenim mrežama i smatraju ih svojim uzorima. Nedavno je Carlo Acutis, kojeg nazivaju "Božjim influencerom", proglašen blaženim. Ako influencer može postati kandidat za svetost, mogu li i sveci postati influenceri?
Radost svetaca
Nebeski influenceri imaju zajedničku vrlinu koja je vrlo zarazna, a to je radost. Ova milost u duši, svojstvena djetinjstvu i adolescenciji, nešto je što svi roditelji žele svojoj djeci, javlja Aleteia.
Jedan od mnogih radosnih influencera je sveti Filip Neri, koji je uvijek tražio sreću i koji je nakon obraćenja mogao drugima pokušati dati nešto od onoga što je i sam primio. To je nešto vrijedno pravog influencera!
Ovaj svetac nije se odrekao svega zbog “lajkova”, već zbog raja. Očaravao je srca i umove djece i odraslih donoseći drugima poruku radosti i davanja sebe.
“Kad ćemo biti bolji ljudi?” – ovo je vrlo učinkovita fraza influencera koju je sveti Filip ponavljao i koja bi nas mogla motivirati na skok iz kreveta u lijeno jutro ili kad nam se ne ide u školu ili na posao.
Treba li nam još jedan mali poticaj? Sigurno bi moto sv. Filipa Nerija bio još učinkovitiji da ga prati ukusan doručak u Instagram stilu. Niti jedan sljedbenik ne bi mu mogao odoljeti!
Govoreći o sljedbenicima, upravo ih je sveti Ivan Bosco imao mnogo jer je “život shvaćao kao gozbu, a vjeru kao sreću”.
Tko ne dijeli osjećaje svetog Ivana Bosca prema ljudima koje volimo? “Najveće mi je zadovoljstvo vidjeti te sretnog”, znao je reći.
“Tugo i melankolijo, izlazite iz moje kuće”, rekao bi don Bosco (iako ova fraza zvuči zamamnije na talijanskom, jer se rimuje). Ovaj svetac naučio nas je da ne postoji bolja lekcija za djecu i mlade od one neka se “svetost sastoji u tome da uvijek budemo sretni i činimo dobro ono što i moramo činiti“. Kakav fascinantan način življenja našeg svakodnevnog života! Ova tema sigurno bi dala bilo kakav materijal nekom influenceru za nekoliko postova na blogu.
Sveti Dominik Savio, unatoč svojoj mladosti, također je influencer pronalaženja velike radosti u malim stvarima. Odlučno je izjavio: “Radije ću umrijeti nego griješiti!” Ovo može zvučati pomalo dramatično, ali svoju djecu možemo naučiti primjenjivati njegov stav na svakodnevne situacije: “Radije bih dijelio svoju igračku nego se tukao s bratom”, ili “Radije bih bio dobar prema drugima, nego podlijegati vlastitim hirovima”.
Treba se podsjetiti na situaciju kad se prvi put Dominik susreo s don Boscom i rekao mu: “Pomozi mi da budem svetac!” Što može biti bolje od influencera nego od onog koji od drugog influencera traži da mu pomogne da postane svetac?
Sveti Dominik Savio uvijek je nastojao biti najbolja verzija sebe. Bez sumnje, želja za srećom bila je prisutna u njegovom životu od malih nogu i išla je ruku pod ruku s njegovom potragom za svetošću.
U gradu Torinu, nekoliko godina nakon don Boscove smrti, rođen je blaženi Pier Giorgio Frassati. Očito je i on jedan od značajnih influencera. Bio je mlad, radostan svetac našeg doba, inženjer, sportaš i ljubitelj prirode. I danas nas uči da svetost ide uz sreću i da ih je moguće pronaći i u malim običnim stvarima i u uzvišenosti planinskog vrha.
U ovom svjetlu, jednostavni obiteljski piknik ili pješačenje s prijateljima mogu postati prekrasan plan za zajedničko promišljanje ljepote krajolika. To mogu biti dragocjeni trenuci za iskusiti našu potrebu za ljepotom i našu potrebu da se brinemo i vrednujemo savršenstvo Stvaranja.
Jasno je da sveci u nama probuđuju veliku želju da budemo poput njih. Žive blizu Boga i postupno se transformiraju. Stoga su sposobni uživati u svakom trenutku s radošću, a da pritom ne izgube ni trunku realizma. Nemojmo se zavaravati: ovo je poziv svih nas.