Budi dio naše mreže

Atanazije je živio dug i raznovrstan život podložan filozofskim, političkim i teološkim kontroverzama, nasilju, progonstvu i sukobljenim odnosima s najmoćnijim vladarima svog vremena: rimskim carevima. Atanazije je hrabro branio Trojstvo u vrijeme kada je ova temeljna osnova katoličke teologije bila napadnuta. Naučimo od njega zastupati Istinu u vremenu sveprisutne dvosmislenosti, moralnog relativizma i duhovnih napada.

/ dz

Atanazije je rođen u Aleksandriji, u Egiptu, središtu nasilja, progona i građanskih sukoba, kao i jednom od velikih gradova antike, kozmopolitskom središtu učenja i rastućem središtu kršćanske misli. Atanazije je bio iz dobrostojeće obitelji; stekao je izvrsno klasično i kršćansko obrazovanje, piše Russell E. Lawsom s portala Catholic Exchange.

Dok je odrastao, Rimsko Carstvo je došlo pod kontrolu autokrata, Dioklecijana, kojeg je naslijedio prvi kršćanski car, Konstantin, koji je koristio kršćanstvo kao način da učvrsti svoju moć. Iako je Konstantinovo kršćanstvo bilo nerazvijeno, on je kao poglavar državne religije posredovao u sukobima među kršćanima oko doktrine.

Na saboru u Niceji 325. godine saslušao je argumente arijanaca, koji su vjerovali da Krist nije vječan, nije iste biti kao Bog Otac, i Nicejaca, koji su vjerovali da prvo poglavlje Ivanova evanđelja dokazuje da Krist, Logos, bio je suvječan i od iste tvari (homoousios) kao Otac i Duh Sveti. Konstantin je podržavao Nicejce i suzbijao arijansko krivovjerje.

Prema povjesničaru iz petog stoljeća Sokratu Skolastiku, Atanazije je bio prisutan na Nicejskom saboru kao pomoćnik i tajnik aleksandrijskog biskupa Aleksandra. Atanazije je snažno iznio argumente za Trojstvo. Konstantin je podržavao one koji su vjerovali u koncept homoousiosa, a protjerao je arijance, ali samo nakratko; nakon toga, car je pristao okončati progonstvo Arija i njegovih pristaša. U to vrijeme Atanazije je bio biskup Aleksandrije i odbio je prihvatiti arijance, tvrdeći da im se više ne može oprostiti, nakon što su se odrekli Krista Logosa. To ga je izazvalo gnjev arijanaca, predvođenih Euzebijem, biskupom Nikomedije, kao i cara, koji je potom prisilio Atanazija na progonstvo.

Posvuda oko nas svjedoci smo uvreda protiv Boga, protiv druge Osobe Presvetog Trojstva. Kako ćeš Ga braniti?

Kada je Arije umro užasnom smrću 336. godine, prema Sokratu Skolastiku, Konstantin je bio ponovno potvrđen u svojim nicejskim pogledima. Nakon što je Konstantin umro, carstvo je ostavljeno njegovoj trojici sinova, Konstantinu II, Konstansu i Konstanciju II, koji su kontrolirali Istok, uključujući Aleksandriju. Konstantin i Konstans podržali su očevo nikejsko vjerovanje. Konstancije je podržavao umjereno arijansko uvjerenje da je Krist sličan (Homoean), ali nije isti ili jednak Bogu.

Desetljeća progonstva nisu pokolebala ovog velikog sveca da čvrsto drži Istinu.

U godinama koje su uslijedile, došlo je do žestoke rasprave između Konstantina II., Constansa i biskupa Zapada protiv Konstancija II. i biskupa Istoka. Godine 338. Konstantin II pokušao je ponovno uložiti Atanazija u Aleksandriju, a Konstancije ga je zauzvrat smijenio – ali samo privremeno. Nakon Atanazijeva povratka, njegovi su neprijatelji obnovili napad.

Na Antiohijskom koncilu 341. godine, kojim su dominirali arijanci, Grgur Kapadocijski imenovan je za Stolicu u Aleksandriji. Pet tisuća vojnika pratilo je novog biskupa Grgura u Aleksandriju, natjeravši Atanazija u bijeg. Otputovao je u Rim i iznio svoj slučaj papi Juliju, koji se složio da je Atanaziju učinjena nepravda. Ipak, Atanazije je bio prisiljen provesti mnogo godina u progonstvu daleko od Aleksandrije.

Prema Sozomenu, autoru Historia Ecclesiasticus iz petog stoljeća, Konstans je podržavao Athanasiusove pokušaje da se vrati u Aleksandriju, čak je prijetio ratom, prisilivši Constantiusa da pristane, a Athanasius je ponovno postao biskup Aleksandrije. Konstantina II je već porazio i ubio Konstantin. Međutim, kada je Konstans umro 350. godine, Konstancije II., kao jedini car Rimskog Carstva, postao je tlačitelj Nikejaca i njihovog vođe Atanazija.

Kako 21. stoljeće bude napredovalo, katolici će, kao i u prethodnim stoljećima, uvidjeti da ćemo se morati oslanjati na molitvu i zagovor svetaca kao što je Atanazije, da nas podrže u strpljivosti, ustrajnosti i patnji pred sve većim ateizmom svijeta.

Tijekom tih godina sabor u Arlesu 353. i sabor u Milanu 355. obnovili su osudu protiv Atanazija, ponovno ga tjerajući u progonstvo. Ali nakon smrti Konstancija II. 361. godine, otpadnički car Julijan došao je na vlast. Julijanova vladavina bila je kratka. Atanazije je tijekom tih godina bio u progonstvu i izvan njega. Kao priznati vođa Nicejaca, podnio je najveći teret arijanskog gnjeva. Tijekom tih mnogih godina otkrio je otpornost, vjeru usred opasnosti i skandala i nadu u pobjedu volje Božje. 2. svibnja 373. Atanazije je mirno umro.

Danas štujemo ovog crkvenog naučitelja i najsnažnijeg zagovornika Kristova božanstva i vječnoga Logosa. Sveti Atanazije daje nam primjer da se borimo za svoja uvjerenja usprkos ismijavanju, mržnji i nasilju, ustrajući do samog kraja. Desetljeća progonstva nisu pokolebala ovog velikog sveca da čvrsto drži Istinu. Kako 21. stoljeće bude napredovalo, katolici će, kao i u prethodnim stoljećima, uvidjeti da ćemo se morati oslanjati na molitvu i zagovor svetaca kao što je Atanazije, da nas podrže u strpljivosti, ustrajnosti i patnji pred sve većim ateizmom svijeta. Posvuda oko nas svjedoci smo uvreda protiv Boga, protiv druge Osobe Presvetog Trojstva. Kako ćeš Ga braniti?

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja