Budi dio naše mreže

Časna sestra Nabila koja već 13 godina djeluje u Gazi podijelila je svoje iskustvo života u ratu te govorila o svakodnevnim borbama i kako je iskoristila kratkotrajno primirje.

/ im

Sestra Nabila Saleh, članica kongregacije sestara Svete Krunice posvjedočila je kako je posvuda pustoš te da je sve uništeno. “Za vrijeme primirja, kršćani su iskoristili priliku i posjetili svoje domove, ali nitko se nije vratio sretan jer su svima domovi uništeni. Svi su pretvoreni u ruševine ili su na drugi način neupotrebljivi”, kazala je s. Nabila za AsiaNews u četvrtak 30. studenoga, a prenosi Katolički tjednik.

Stanku od napada iskoristila je kako bi posjetila različite dijelove Pojasa Gaze te je istaknula kako je “tragedija posvuda”. “Ništa više ne stoji i patnja je posvuda, u svakoj ulici i svakoj obitelji”, rekla je dodajući kako se za vrijeme stanke ipak može osjetiti manje napetosti, “ali znakovi bombardiranja i 58 dana rata jasno su vidljivi”.

Ništa više ne stoji i patnja je posvuda, u svakoj ulici i svakoj obitelji

“Stanka nam je omogućila da malo odspavamo, a uspjeli smo obići i nekoliko trgovina kako bismo kupili zimsku odjeću i zaštitili se od hladnoće koja se počela polako osjećati”, objasnila je s. Nabila ističući kako je potreba za hranom, odjećom, plinom za grijanje i pokretanjem generatora struje ogromna.

Redovnica je inače ravnateljica škole sestara Krunice u Tel al-Hawi, najveće u Gazi s 1250 učenika, uglavnom muslimana, te je kazala da tamo imaju bunar, ali bez struje ne mogu izvući vodu kako bi zadovoljili barem minimalne potrebe za osobnom higijenom.

Pokušavamo razmišljati o budućnosti izvan rata ali ovdje više nema kuća, nema škola, nema posla i nikakve perspektive, pogotovo za mlade ljude, djecu.

“Postoji atmosfera velike tuge i straha, koju samo djelomice umiruje stanka. Pokušavamo razmišljati o budućnosti izvan rata ali ovdje više nema kuća, nema škola, nema posla i nikakve perspektive, pogotovo za mlade ljude, djecu”, primijetila je s. Nabila. Objasnila je kako je Crkva pružila utočište mnogima (gotovo 700 stanovnika Gaze prihvatila je župa Svete Obitelji), ali više nema sigurnog mjesta.

“Sada ne znamo što će se dogoditi”, rekla je, “ali svi se još uvijek boje rata i onoga što bi se moglo dogoditi u nadolazećim danima. Stalno postoji opasnost od smrti.”

“Čula sam toliko priča o majkama koje traže svoju djecu nakon bombardiranja. Priče su strašne. Kao ona o starijoj kršćanki koju je ustrijelio izraelski snajperist, a čije je tijelo otkrila omladina dok je stanka trajala, te potom i ukopali ono što je od nje ostalo. Priče su teške i mnogo ih je”, kazala je s. Nabila na kraju pozivajući na mir i ističući kako im je značajna blizina pape Franje.

Proživjeli smo četiri rata i ovaj je sigurno najgori i najkrvaviji.

“Želimo mir, bez nasilja, jer ljudi su već dovoljno propatili. Proživjeli smo četiri rata i ovaj je sigurno najgori i najkrvaviji. Želimo mir jer u ratu nema pobjednika”, zaključila je redovnica uz nadu kako će proslaviti Božić u miru, posebice zbog najmlađih.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja