Budi dio naše mreže

Pročitajte zašto i kako ovaj svetac iz 18. stoljeća može biti uzor i kršćanima 21. stoljeća.

/ hjb

Munjevita karijera “Don Alfonsa”

Alfonz iz Liguorija rođen je prije 326 godina, 27. rujna 1696. u Marianelli kraj Napulja. Bio je prvorođeni sin u kojega se ambiciozni otac, admiral, pouzdavao. Plemićki potomak bio je darovit: Alfonz je imao složen karakter u kojem je umjetnička osjećajnost bila uparena s bistrim umom te je napravio munjevitu karijeru.

Studij je završio sa 16 godina. Doktor prava uskoro je bio i traženi odvjetnik.

Pravnik koji je svaki dan svirao klavir često je odlazio i u kazalište. I sam je postao umjetnički produktivan: pisao je, komponirao, pjevao i slikao. Ali tijekom svoga života Alfonso Maria de Liguori prošao je kroz različite promjene.

Mladi odvjetnik upao je u krizu kada je u svojoj briljantnoj karijeri prvi put izgubio važnu parnicu. Prilikom posjeta bolnici, ovaj mladi aristokrat začuo je unutarnji glas: “Ostavi svijet iza sebe i daruj se meni!”. Bilo koji drugi odvjetnik ne bi bio tek tako izbačen iz takta jednim izgubljenim suđenjem, osobito nakon što mu je usvojena žalba. Liguori je bio drugačijeg kova.

Sveti Alfonz Maria de Liguori

Alfonso M. Liguori – gorljivi zagovornik ne samo pravde, nego i istine – bio je glas savjesti, glas Boga, za kojega je mislio da Ga je čuo. Dana 29. kolovoza 1723. kasniji utemeljitelj reda redemptorista položio je svoj mač na oltar crkve S. Maria della Mercede u Napulju, čime se odrekao plemstva te se posvetio duhovnom životu. Od tada je tu kolovošku nedjelju uglavnom redovito slavio kao dan svog buđenja i ponovnog rođenja u milosti Božjoj: nakon mračnih godina unutarnjih previranja, koje je jednostavno nazivao “kaosom”.

Od plemića po tijelu do duhovnog velikana

Liguori je već u djetinjstvu pripadao bratstvu kojega su vodili oratorijanci, koji su poticali članove na svakodnevno sudjelovanje u svetoj misi i djela milosrđa i ljubavi za siromašne i bolesne. No tek mu je iskustvo buđenja dalo hrabrosti i snage da se odluči za duhovni odaziv protiv volje svoga oca koji je već kovao bračne planove za sina.

Zaređen za svećenika, karizmatični govornik oduševljavao je ljude s propovjedaonice, jednako kao i ranije na sudu. Kao svećenik, stvarao je djela koja su postala vrlo poznata. Postoji oko 50 duhovnih Liguorijevih pjesama. “Tu scendi dalle stelle” danas je najpopularnija talijanska božićna pjesma. Riječ je o hvalospjevu Božjoj ljubavi prema čovječanstvu, o Bogu koji je napustio svoju nebesku slavu da bi postao čovjek i spasitelj.

Unatoč protivljenju svoje obitelji, posvetio se marginaliziranim društvenim skupinama.

Liguori je počeo propovijedati na ulicama ljudima koji više nisu mogli pronaći svoj put u crkve.

Proglašen sektašem, svoju je inicijativu premjestio u sakralne prostorije, koje su mogle postati i brijačnica. Socijalni rad u sirotinjskim četvrtima kočijaša, nadničara i prostitutki vodio ga je životnom ostvarenju.

Sve. Alfonz / Foto: www.misionerosredentorista.com

Njegova briga postale su “najzapuštenije duše” koje bi pronašao među pastoralno zanemarenim poljoprivrednim radnicima i pastirima u planinama. Dana 9. studenoga 1732. Liguori je u Scali blizu Amalfija konačno osnovao novu svećeničku zajednicu, iz koje je proizašao red redemptorista. Nastojao se ugledati na vrline Isusa Krista i primijenjivati ih u svakodnevnom životu.

Pastoralna sredina između laksizma i rigorizma

U svom se djelovanju utemeljitelj reda vodio konkretnim praktičnim zahtjevima i potrebama. Ljubav Otkupitelja (lat. Redemptor, otuda naziv redemptoristi) treba približiti ljudima kroz pastoral pučkih misija.

Don Alfonso uvijek je težio sredini između laksizma i rigorizma, između Božjeg milosrđa i pravde, ljudske slobodne volje i zakona.

Preuzimanje biskupske dužnosti u Sant’Agata dei Goti 1762. godine ovoga “Oca sirotinje” koštalo je stvarnih napora. I ondje je, unatoč biskupskoj službi i sve slabijem zdravlju, zadržao svoj jednostavan način života. Umjesto da se drži dvora, otvorio je svoju kuću djeci i potrebitima. Također se osobno brinuo za one koji traže savjet i one kojima je to potrebno, što mu je donijelo velike simpatije stanovništva.

Kad je imao 72 godine, počeo je patiti od gihta, koji mu je na kraju zakrivio kralježnicu i tijelo.

Privezan za invalidska kolica, udvostručio je svoje napore nastaviti svoje pučke misije, uz moralne teološke i poučne spise.

Napisao je 111 duhovnih knjiga. Djela su mu postala jako popularna, prevedena su na čak 72 jezika u više od 21.500 izdanja, zbog čega je jedan od najprevođenijih i najčitanijih katoličkih pisaca. Alfonz Liguori imao je priliku, još za života, vidjeti kako su prvi netalijani, poput svetog Klementa Marije Hofbauera, brižnost reda redemptorista širili i sjeverno od Alpa.

Redemptoristi / Facebook

Preminuo je 1. kolovoza 1787., u dobi od gotovo 92 godine, u samostanu Pagani kraj Napulja. Godine 1839. proglašen je svetim, 1871. crkvenim naučiteljem, a 1950. godine i zaštitnikom svih ispovjednika i moralnih teologa.

Iako je bio svećenik i biskup, a ne obiteljski čovjek, sv. Alfonza de Liguorija i u 21. stoljeću možemo nasljedovati u njegovoj brizi za ljude i njihove duše, sve do kraja!

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja