Pred ovogodišnji blagdan sv. Franje pazinski su fratri pripremili duhovne vježbe u potpunosti usmjerene na molitvu i to na molitvu po uzoru na sv. Franju Asiškoga. Franjevačke e-duhovne vježbe zamišljene su kao poticaj na razgovor s Bogom kroz četiri koraka: pripremu, čitanje, razmatranje i molitvu. Poseban korak je "za sutra". Autor teksta razmatranja je fra Darko Tepert.
U dogovoru s franjevcima iz Pazina, prenosimo isječke iz franjevačkih e-duhovnih vježbi 2019. Ako već niste, svakako preuzmite mobilnu aplikaciju e-duhovne vježbe za Android i iOS.
Uvod
Danas ćeš promišljati o Božjoj blizini i o tome kako ga sve doživljavaš. To je izuzetno važno za Tvoj osobni odnos s njim, a time i za Tvoju molitvu.
Priprema
Sjeti se jučerašnjeg čitanja iz Franjina životopisa. Sjeti se kako je doživljavao Gospodina kao nekoga bliskoga s kime može neposredno razgovarati. I Ti sada zamisli Gospodina tako bliskoga. Neka Ti pomognu i riječi Psalma 73:
»Meni je milina biti u Božjoj blizini, imati sklonište svoje u Gospodinu.«
Čitanje
Pročitaj sada Psalam 16. Kad ga pročitaš, ostani u tišini i razmišljaj kako je sve u njemu prikazan Bog. Odgovara li to onoj slici koju imaš o Bogu? Kakav je odnos pisca ovoga psalma s Bogom? A kakav je Tvoj odnos s njime?
Psalam 16
Čuvaj me, Bože, jer se tebi utječem.
Gospodinu rekoh: »Ti si moj gospodar,
nema mi blaženstva bez tebe!«
Za svetima što su u zemlji
sav plamtim od čežnje!
Gomilaju patnje moje
koji slijede bogove tuđe.
Ja im ljevanicâ nalijevat’ neću,
ime im spominjat’ neću usnama.
Gospodin mi je baština i kalež:
Ti u ruci držiš moju sudbinu.
Na divnu zemlju padoše mi konopi,
vrlo mi je mila moja baština.
Blagoslivljam Gospodina koji me svjetuje
te me i noću srce opominje.
Gospodin mi je svagda pred očima;
jer mi je zdesna, neću posrnuti.
Stog’ mi se raduje srce i kliče duša,
i tijelo mi spokojno počiva.
Jer mi nećeš ostavit’ dušu u podzemlju
ni dati da pravednik tvoj truleži ugleda.
Pokazat ćeš mi stazu u život,
puninu radosti pred licem svojim,
sebi zdesna blaženstvo vječno.
Razmatranje
Molitelj se u Psalmu najprije utječe Bogu kao svome gospodaru, a to znači onome koji nad njim ima svu vlast. On zna da u svemu ovisi o Bogu i baš zato bez njega ne može imati blaženstva. Samo u Bogu čovjek može naći svoju pravu, duboku sreću, ispunjenje svoga života, smisao.
Pokušaj sada odlučiti da se sasvim predaš Gospodinu kao svome gospodaru. To podrazumijeva i potpunu ovisnost o njemu, ali i svjesno prihvaćanje njegove volje. Razmisli zašto bi to učinio. Zašto Boga želiš učiniti svojim gospodarom?
Sjeti se da je on svemoguć i da Te beskonačno ljubi. Sjeti se kako Ti je to u Tvom životu pokazivao.
Gospodin je, također, moliteljeva baština i kalež. Oba izraza označavaju čovjekovu sudbinu, a to se navodi odmah i u sljedećem stihu: »Ti u ruci držiš moju sudbinu.« Ako je Bog svemoguć i ako me beskonačno i neograničeno ljubi, onda je upravo predivno što je moja sudbina u njegovoj ruci. Tada mogu biti miran, bez obzira na sve ono što se događa meni ili mojim bližnjima. Znam da Bog sve vidi, sve vodi, i da će od svega učiniti ono najbolje za sve.
Bog je, nadalje, prikazan kao savjetnik koji i noću srce opominje. Promisli kako je sve Bog savjetovao i opominjao Tebe. Koji su to bili događaji, riječi, tekstovi, susreti, iskustva, snovi? Zahvali mu za te znakove njegove brige i njegove blizine.
Konačno, Gospodin je molitelju uvijek pred očima, zdesna mu je da ne posrne. To je Bog koji je moj stalni pratitelj, netko tko je uz mene, prima me za ruku i vodi me. On mi i pokazuje put i pridržava me da ne padnem na putu. On je moja sigurnost. Pokušaj zamisliti takva Boga uza se.
Molitva
Na kraju izreci svoje molitve Gospodinu. Neka one izviru iz razmatranja. Pokušaj mu se danas obratiti i kao gospodaru, kao svojoj sudbini, kao pratitelju, kao sucu, kao ocu, kao prijatelju i kao zaručniku. Možeš mu se obratiti i na druge načine. Kad ga zamišljaš pod svakom od tih slika, upravi mu molitvu koja najbolje odgovara toj slici. Kad si pred sucem, obrati mu se kao sucu; kad si pred ocem, obrati mu se kao ocu i tako dalje.
Za sutra
Pred kraj dana ili prije počinka ponovno pročitaj predložak jučerašnjeg teksta za čitanje (2Čel 95). Sutra ćemo ponovno o njemu razmišljati:
Tako je bivalo kod kuće. U šumama i samotištima u vrijeme molitve gajeve bi napunjao uzdisajima, mjesta bi škropio suzama, prsa bi udarao pesnicom. Ondje je nalazio kao neko skrovitije samotište, često bi i riječima razgovarao s Gospodinom. Tu bi odgovarao pred sucem, tu bi se molio Ocu, tu bi razgovarao s Prijateljem, tu bi se zabavljao sa Zaručnikom. A da bi svu unutrašnjost srca zaista prikazao kao višestruku žrtvu, pred onim koji je najjednostavniji pokazivao bi se u mnogim oblicima. Često je molio u unutrašnjosti, a da usnama nije micao. Sve vanjsko je umio svratiti u unutrašnjost, da tada svoj duh od svega vanjskoga odvrati i da ga usmjeri prema gore. Tako je sve unutrašnje gledanje i osjećanje usmjerivao na ono što je od Gospodina molio. Nije se samo činilo kao da svim svojim bićem moli nego kao da se sav pretvorio u molitvu. A što ti se čini kolika ga je naslada obuzimala kad je na takve stvari navikao? To samo on zna. A ja se tomu radije divim. Onome tko je to iskusio bit će dano da razumije. A onima koji nešto takvo nisu iskusili, neće biti dano. Tako je njegova duša od gorljivosti kipjela i bila izoštrena, posvema se rastopila i već je boravila u najvišim krajevima kraljevstva nebeskoga.