'Da svi budu jedno.' Tu je Isusovu želju za jedinstvom svih njegovih učenika, iz različitih razloga podijeljenih po različitim crkvenim zajednicama, još početkom 20. stoljeća pokušao ispuniti američki anglikanac Paul Wattson. Pripadao je takozvanom oksfordskom pokretu u Anglikanskoj Crkvi, koji je bio sklon zbližavanju s Rimom.
Godine 1908. o. Wattson predložio je da se Molitvena osmina za jedinstvo kršćana na sjevernoj Zemljinoj hemisferi slavi od 18. do 25. siječnja. Te je datume izabrao kako bi bilo obuhvaćeno razdoblje između blagdana Katedre svetoga Petra (koji se nakon liturgijske reforme u Katoličkoj Crkvi slavi 22. veljače) i blagdana Obraćenja svetoga Pavla. Ubrzo nakon toga pristupio je Katoličkoj Crkvi. Dodajmo da na južnoj hemisferi crkve Molitvenu osminu najčešće prakticiraju oko svetkovine Pedesetnice.
Papa Pio X. službeno je odobrio molitvenu osminu i preporučio je svim katolicima.
Novi poticaj cjelokupnom ekumenskom gibanju i molitvi za jedinstvo svih kršćana dao je Drugi Vatikanski sabor. Uz nova katolička načela suvremenog ekumenskog gibanja, poseban naglasak stavljen je na duhovni ekumenizam. To uključuje obraćenje srca i svetost života te javnu zajedničku i osobnu molitvu za jedinstvo svih kršćana.
Molitvene materijale ove su godine oblikovale kršćanske Crkve iz Indonezije pod biblijskim geslom ‘Teži za samom pravdom’.
Molitva u različitim crkvenim zajednicama u Zagrebačkoj, Đakovačko-osječkoj i Riječkoj nadbiskupiji te Sisačkoj, Dubrovačkoj i Požeškoj biskupiji traje do petka, 25. siječnja.
I naši će se čitatelji svojom molitvenom potporom moći uključiti u ovaj ekumenski hod. Svakoga dana, od 18. do 25. siječnja, ćemo na portalu hkm.hr objavljivati biblijsko razmatranje i molitvu predviđenu za taj dan. Pratite nas!