"Molimo braćo, zagovor bl. Karla – vladara mira, molimo spasenje, pomoć i zaštitu Presvetoga Srca Isusova i posredništvo Bezgrešnog Srca Marijina, zagovor Kraljice mira, za toliko potrebni mir među narodima, za mir u našim obiteljima, za sve prognane, izbjegle, za sve unesrećene, tjeskobne i žalosne, bolesne, stare i umiruće", piše fra Mate Bašić uz stotu obljetnicu smrti blaženog Karla Austrijskog.
Kada čovjek malo zastane nad svim događajima oko sebe, pomalo povezujući konce svjetske povijesti, biva zanimljivo da papa Franjo, upravo u ovoj godini stote obljetnice smrti i točno tjedan dana prije same stote obljetnice smrti bl. Karla – cara mira – izričito posvećuje Rusiju Bezgrešnom Srcu Marijinu. Naime, još početkom ožujka ove godine, biskupi latinskog obreda poslali su pismo Papi, zatraživši od njega da “javno izvrši čin posvećenja Ukrajine i Rusije Bezgrješnom Srcu Marijinu, kako je zatražila Blažena Djevica u Fatimi”. Radi se o događaju iz 1917. kada se Gospa ukazala troje malih pastira u tom portugalskom mjestu, povjerivši im pritom tzv. Fatimsku tajnu u kojoj se traži posveta Rusije. Već su kroz prošlo i ovo stoljeće različiti pape u više navrata nakon ukazanja u Fatimi cijeli svijet posvetili Bezgrješnom Srcu Marijinu.
Naime, još početkom ožujka ove godine, biskupi latinskog obreda poslali su pismo Papi, zatraživši od njega da “javno izvrši čin posvećenja Ukrajine i Rusije Bezgrješnom Srcu Marijinu, kako je zatražila Blažena Djevica u Fatimi”.
To je 31. listopada 1942. učinio Pio XII., a posvetu je 13. svibnja 1982. te opet 25. ožujka 1984. i 8. listopada 2000. godine, obnovio sveti Ivan Pavao II. Papa Franjo je u listopadu 2013. također obnovio posvetu svijeta Bezgrešnom Srcu Marijinu te čitav svoj pontifikat posvetio Gospi od Fatime. Ipak se ova posveta na blagdan Navještenja Gospodinova, koja se izvršila u petak 25. ožujka 2022, točno tjedan dana prije spomendana stote obljetnice smrti bl. Karla Austrijskog, uvelike razlikuje od svih dotadašnjih jer se eksplicitno spominje i posvećuje Rusija, što je bila Gospina želja izražena u drugom dijelu Fatimske tajne. Osim toga, povijesno je zanimljivo da je tjedan dana prije prvog ukazanja u Fatimi koje je bilo 13. svibnja 1917., papa Benedikt XV. dana 5. svibnja, pismom nadodao u Lauretanske litanije zaziv REGINA PACIS, ORA PRO NOBIS – KRALJICE MIRA, MOLI ZA NAS, a tjedan dana kasnije, Djevica Marija započinje svoja ukazanja u Fatimi, obećavajući kraj rata i nudi vlastiti mirovni plan u kojem je jedna od zahtjeva i posveta Rusije Njezinu Bezgrešnu Srcu.
Gledajući tako unatrag, bl. Karla i papu Benedikta XV. možemo promatrati kao prvake na Božjoj strani u eskalirajućem duhovnom ratu u prošlom stoljeću. Karlo se od samog početka protivio ulasku svoje zemlje i svojih naroda u bilo koji ratni sukob, a već je pokušao pregovarati o miru kao feldmaršal i izaslanik cara Franje Josipa. Njegova uporna potraga za mirom toliko će obilježiti njegovu vladavinu da će biti poznat kao Friedenskaiser ili Car mira, a mir je ključna riječ koja povezuje bl. Karla i događaje u Fatimi. Događaji u Fatimi i nastojanje oko mira bl. Karla i pape Benedikta XV. zbivaju se u istom vremenu, istih godina. Blaženi je Karlo jedini od svih europskih vladara prihvatio i mirovni apel pape Benedikta XV. objavljen 1. kolovoza 1917.
Karlo Austrijski bio je izuzetno odan i pobožan prema Presvetom Srcu Isusovu i Bezgrešnom Srcu Marijinu.
Karlo Austrijski bio je izuzetno odan i pobožan prema Presvetom Srcu Isusovu i Bezgrešnom Srcu Marijinu te na sam prvi petak – dan pobožnosti Presvetom Srcu Isusovu – 1. Travnja 1922. umire na otoku Madeiri koji pripada Portugalu, državi spomenutih ukazanja u Fatimi. Zanimljivo je što je stota obljetnica smrti baš na prvi petak, 1. Travnja 2022.
Možda je to poziv svima nama da molimo za toliko potreban mir i poslušamo nalog sv. Ivana Pavla II. koji je Dekretom o beatifikacije cara i kralja Karla, upravo njega postavio kao primjer vođama današnje Europe istaknuvši: “Bio je čovjek velikog moralnog integriteta i čvrste vjere, koji je za svoje narode tražio uvijek ono najbolje, a sva vladarska djela vršio u skladu sa socijalnim naukom Crkve. Držao se ideala pravednosti i mira i nepokolebljivo težio svetosti. Bio je primjernim kršćaninom, suprugom, ocem i vladarom. Neka blaženi Karlo bude primjer, posebno onima koji snose političku odgovornost u suvremenoj Europi.”
Neka blaženi Karlo bude primjer, posebno onima koji snose političku odgovornost u suvremenoj Europi.
Molimo braćo, zagovor bl. Karla – vladara mira, molimo spasenje, pomoć i zaštitu Presvetoga Srca Isusova i posredništvo Bezgrešnog Srca Marijina, zagovor Kraljice mira, za toliko potrebni mir među narodima, za mir u našim obiteljima, za sve prognane, izbjegle, za sve unesrećene, tjeskobne i žalosne, bolesne, stare i umiruće. Molimo i mi braćo, bez prestanka kroz život molimo za mir te budimo prosjaci mira u našemu svijetu za Kralja mira, Krista Gospodina.
Blaženi naš Karlo, budi nam pomoć u svakom zalaganju za mir u obiteljima, među ljudima i narodima, u Crkvi i svijetu, te moli za nas!