Budi dio naše mreže

Jeste li znali da je prvog vrhbosanskog nadbiskupa Josipa Stadlera vlastito iskustvo života bez roditelja učinilo izuzetno osjetljivim za napuštenu djecu? Iz njegove posebne ljubavi prema njima rođena je Družba sestara služavki Maloga Isusa. U svakom napuštenom djetetu Stadler je vidio Isusa.

/ Svjetlana Đuran

“Imaj prema Bogu srce djetinje, prema bližnjemu srce materinje, prema sebi srce sudačko” – načelo je života sluge Božjega Josipa Stadlera, čiju 100. obljetnicu smrti obilježava Družba sestara služavki Maloga Isusa, koju je Stadler utemeljio.

Prvi vrhbosanski nadbiskup, sluga Božji Josip Stadler, rođen je u Slavonskom Brodu 24. siječnja 1843., u obitelji koja je imala osmero djece. Već s 10 godina, kako ističu sestre služavke Maloga Isusa, doživio je pravu obiteljsku tragediju – u nepunih godinu dana umrli su mu majka, brat, sestra i otac. Potresen tragedijom, veći dio vremena provodio je u crkvi, što ga je spasilo sudbine ostale braće i sestara koje su odveli brodski obrtnici, ljudi dobroga srca.

Malog Josipa prihvatio je brodski gradonačelnik Maksimilijan Wegheimer, koji ga je zbog njegovih velikih intelektualnih sposobnosti, odlučio poslati u Požegu u gimnaziju, i osigurao mu je besplatan smještaj u sirotištu. Školovanje je nastavio u Zagrebu u Nadbiskupskom sirotištu. No, ubrzo je prešao u Nadbiskupsko sjemenište, nastavio je gimnaziju i započeo se spremati za svećeničko zvanje, gdje je uz osobitu intelektualnu darovitost primijećena i njegova rijetka pobožnost.

Po preporuci svojih odgojitelja, Stadler nastavlja školovanje u Rimu gdje je studirao filozofiju i teologiju. U Rimu je ređen za svećenika, a mladu je misu služio na blagdan Presvetog Trojstva 7. lipnja 1868. u kripti Sv. Petra u Vatikanskoj bazilici. Zatim se vraća u Zagreb gdje je njegovo svećeničko djelovanje u Zagrebačkoj nadbiskupiji obilježeno profesorskim radom. Također je dao veliki doprinos na polju izadavaštva kao i oko podizanja Dječačkog sjemeništa u Zagrebu.

Prvim vrhbosanskim nadbiskupom Stadler je imenovan 1881. godine, iste je godine posvećen za biskupa, a početkom 1882. stigao je u Sarajevo gdje je na prostoru višestoljetne turske vladavine, koja je imala za posljedicu siromaštvo na svim razinama, postao duhovni i materijalni graditelj svoje mjesne Crkve koju je posvetio Srcu Isusovu, kao i katedralu u Sarajevu. Kroz 37 godina upravljanja Vrhbosanskom nadbiskupijom izgradio je sjemenište u Travniku, bogosloviju u Sarajevu, te više crkava i samostana. Napisao je brojne poslanice svećenicima i narodu, a pokrenuo je i Glasnik Presvetog Srca Isusova i Glasnik sv. Josipa. Bavio se znanstvenim i prevoditeljskim radom.

Kako je i sam odrastao u siromaštvu, posebnu pozornost posvećivao je siromašnima. Po dolasku u Sarajevo i sam je bio podstanar u jednoj židovskoj kući, ali je u dvorištu napravio jednu malu daščaru gdje su dolazili siromasi koje je on čak i dvorio, i pripremao im hranu, te u hladnim zimskim danima ložio vatru da se mogu ogrijati. A u želji da služi bratu čovjeku, i onim najpotrebnijima utemeljio je Družbu služavki Maloga Isusa 1890. godine. To je prva izvorna redovnička zajednica utemeljena u BiH.

Naime, u želji da riješi tešku situaciju velikog broja siromaha sarajevski nadbiskup Josip Stadler je u kolovozu 1890. kupio kuću u ulici Mjedenici da bi tu ubuduće zbrinjavao siromašne osobe i djecu. Ta trošna kučica postala je prva nadbiskupska ubožnica. Kuća je uređena i na blagdan sv. Rafaela, 24. listopada 1890. otvorena uz prihvaćanje nekoliko ženskih osoba, te se taj dan se smatra utemeljenjem Družbe.

Stadler je živio vrlo skromno i siromašno. Umro je 8. prosinca 1918. godine, a njegov je grob u sarajevskoj katedrali. Dijecezanski proces za Stadlerovu beatifikaciju pokrenut je 2002. godine, završio je 2008. kada su svi dokumenti predani Kongregaciji za svete u Rimu.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja