Duhovske e-Duhovne vježbe zamišljene su kao poticaj na razgovor s Bogom kroz pet koraka: pripremu, čitanje, osluškivanje, produbljivanje i molitvu. Autor teksta razmatranja je fra Josip Vlašić.
U dogovoru s franjevcima iz Pazina, prenosimo isječke iz duhovnih vježbi za Duhove 2019. Ako već niste, svakako preuzmite mobilnu aplikaciju e-Duhovne vježbe za Android i iOS.
MIR
Uvod
Treći plod Duha Svetoga je mir. Kao što su žalost i tugaljivost suprotnost radosti, tako je nemir suprotnost miru. Puno toga odnosi naš mir. Puno puta smo i mi svjesno odabrali nemir. Posred nas stoji naš uskrsnuli Gospodin sa svojim darom: „Mir vama!“
Pripravi se
U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen.
Duše Sveti, ti si donio mir apostolima koji su nakon Isusove smrti i uskrsnuća bili preplašeni i uznemireni. Molim te da sada u taj isti mir uvedeš i mene. Umiri sve negativne strasti u meni, umiri moje misli i moje tijelo kako bih se otvorio Božjoj riječi i kako bih mogao biti poučljiv. Amen.
Čitaj
Iz evanđelja po Ivanu (Iv 14, 27-31a)
Reče Isus: „Mir vam ostavljam, mir vam svoj dajem. Dajem vam ga, ali ne kao što svijet daje. Neka se ne uznemiruje vaše srce i neka se ne straši. Čuli ste, rekoh vam: ‘Odlazim i vraćam se k vama’. Kad biste me ljubili, radovali biste se što idem Ocu, jer Otac je veći od mene. Kazao sam vam to sada, prije negoli se dogodi, da vjerujete kad se dogodi. Neću više s vama mnogo govoriti jer dolazi knez svijeta. Protiv mene ne može on ništa. Ali neka svijet upozna da ja ljubim Oca i da tako činim kako mi je zapovjedio Otac.“
Osluškuj
Uđi u razmatranje o miru. Nadahnut Isusovim riječima sada trebaš aktivirati svoj um. Razmatrati znači i razmišljati, a razmišljati znači pitati i tražiti odgovor. Tako ćeš upoznati i Gospodina, ali i sebe.
Isus pravi razliku između mira koji on daje i mira koji daje svijet. Što misliš u čemu se razlikuju te dvije vrste mira?
Kada pogledaš u svoj život, možeš li za sebe reći da si miran? Kakav mir prepoznaješ u sebi? Što te čini mirnim?
Što te čini nemirnim? Zbog čega je tvoje srce uznemireno? Što najčešće poremeti tvoj nutarnji mir?
Produbljuj
Sveti Pavao za taj nutarnji mir koji primamo od Duha Svetoga kaže da je to mir koji je „iznad svakog razuma“ i da on može čuvati naša srca i naše misli (usp. Fil 4,7). Nije to mir groblja, mir ravnodušnosti, mir koji znači utrnuće svih strasti. Isus nije imao takav mir. Obično se kaže da su u čovjeku četiri najvažnije strasti: čežnja, strah, radost i bol. Isus je imao sve te strasti, ali one nisu izopačile njegovo srce i njegove misli. Sačuvao je mir i tom miru želi i nas poučiti. U takav mir, mir koji je sklad i red, i nas želi uvesti. To je mir koji je „iznad svakog razuma“, nadnaravni mir. To je mir koji samo Bog može dati.
Imaš li iskustvo nadnaravnog mira? Jesi li prošao kroz neko teško razdoblje svoga života, a da si ipak uspio sačuvati mir?
Tko u sebi ima mir koji od Boga dolazi, on je sposoban biti u miru i s drugima. To će često značiti prihvatiti drugoga onakvim kakav on jest, bez zahtjeva i protesta da se promijeni i da se drugačije ponaša. Često će to značiti podnositi tuđu slabost, ponekad i tuđe grijehe. Ponekad ćemo možda iskusiti da neke osobe, uza sav naš trud, ne žele s nama biti u miru. I to je sv. Pavao predvidio: „Ako je moguće, koliko je do vas, u miru budite sa svim ljudima!“ (Rim 12,18) Koliko je do tebe, ti budi u miru. Ne možeš upravljati ponašanjem drugih ljudi, ali zato se ti možeš opredijeliti za mir i biti kvasac mira.
Moli
Uskrsnuli Gospodine, daruj mi mir, onaj mir koji samo ti možeš dati. Daruj mi mir koji će čuvati moje misli i moje srce. Oslobodi me od svakog nemira, osobito od nemira srca. Rekao si da iz srca čovječjeg sve izlazi. Iz njega izlazi i moj nemir.
Moj nemir povezan je s mojim strahovima i sumnjama. Primjećujem da moj nemir raste kako slabi moja vjera. Zato te molim da umnožiš moju vjeru i pomogneš mojoj nevjeri kako bih u tebi uvijek našao mir svakom svom nemiru.