Snovi su svakodnevna, ali vrlo misteriozna stvarnost. U Bibliji predstavljaju jedan od načina kojima Bog govori svojoj djeci.
Čin sanjanja je iskustvo koje svaka osoba dijeli. Ipak, snovi su vrlo individualizirani i malo ih se razumije, čak i od strane današnjih neuroznanstvenika, donosi Aleteia.
Mnogi istraživači vjeruju da nam snovi pomažu u procesuiranju sjećanja i emocija. Drugi znanstvenici inzistiraju na tome da su snovi besmisleni i da su jednostavno rezultat nevoljnih procesa u mozgu. Iz iskustva znamo da postoji mnogo različitih vrsta snova. Mnogi su dosadni ili nasumični ili jednostavno čudni. Čini se da neki snovi otkrivaju naše strahove ili najdublje želje. Zatim postoje snovi koji posjeduju misterioznije kvalitete. Govore nam o bezvremenim stvarima na jeziku koji ne možemo u potpunosti razumjeti.
Čin sanjanja je iskustvo koje svaka osoba dijeli. Ipak, snovi su vrlo individualizirani i malo ih se razumije, čak i od strane današnjih neuroznanstvenika.
Koji su snovi obilježili povijest?
“Tada je (Jakov) usnio san: stepenice su ležale na zemlji, a vrh im je sezao do neba; i Božji anđeli su išli po njima.” (Post 28,12)
Tada (Josip) usni još jedan san i ispriča ga svojoj braći. ‘Gledajte, imao sam još jedan san’, rekao je; ‘ovaj put mi se pokloniše sunce i mjesec i jedanaest zvijezda.’” (Post 37,9)
U Gibeonu se Jahve javi Salomonu noću u snu. Bog je rekao: Što god zatražiš, dat ću ti.” (1. Kraljevima 3, 5)
Biblija jasno kaže da Bog ponekad govori svojoj djeci kroz njihove snove. Većina snova u Bibliji odigrala je značajnu ulogu u povijesti odnosa čovječanstva s Bogom.
“U svojoj viziji, o kralju, vidio si kip, vrlo velik i izuzetno svijetao, zastrašujućeg izgleda kako stoji pred tobom. Glava mu je bila od čistog zlata, prsa i ruke od srebra, trbuh i bedra od bronce, noge od željeza, stopala dijelom od željeza, a dijelom od gline. Dok ste vi gledali, kamen je bio isklesan iz planine bez ikakve ruke i udario je u njezine željezne i glinene stope, razbivši ih.” (Dan 2, 31-35)
Kad su oni otišli, gle, anđeo se Gospodnji ukaza Josipu u snu i reče: ‘Ustani, uzmi dijete i njegovu majku, bježi u Egipat i ostani ondje dok ti ne kažem. Herod će tražiti dijete da ga ubije’” (Mt 2, 13)
“Dok je sjedio na sudačkoj stolici, poruči mu njegova žena: »Mani se ti onoga pravednika jer sam danas u snu mnogo pretrpjela zbog njega.” (Mt 27, 19)
Duhovno značenje snova
Sveti Augustin i sveti Toma Akvinski vjerovali su da snovi mogu imati duhovno značenje. Međutim, također su mislili da je većina snova čisto prirodna i rezultat mentalne aktivnosti, fizičkih procesa ili vanjskog okruženja. U Starom i Novom zavjetu spominje se 21 san. Biblija jasno kaže da Bog ponekad govori svojoj djeci kroz njihove snove. Većina snova u Bibliji odigrala je značajnu ulogu u povijesti odnosa čovječanstva s Bogom.
U Starom zavjetu Gospodin u snovima komunicira i poniznima i moćnima. Jakovu koji bježi spašavajući život, Bog nudi sigurnost i obećava izbavljenje i život u izobilju; dok egipatskom faraonu Bog upozorava na približavanje gladi i patnje. U Novom zavjetu, Bog Otac u više navrata šalje anđeoske glasnike svetom Josipu u njegovim snovima. Ponizni tesar prihvaća Božje vodstvo, prihvaćajući tako svoj poziv dok štiti i očinski vodi mladog Isusa.