Na današnji dan 1992. godine na mjesnom groblju u Donjim Rašćanima sahranjen je heroj Domovinskog rata Zoran Lendić.
„Pao si boreći se za hrvatsko ime; svoj mladi život dao si boreći se za hrvatsku zastavu, koja je do jučer bila zabranjena. To su sveti ideali, radi kojih se isplati žrtvovati i položiti život na Oltar svoje drage Domovine. Istina je, da mi, obični ljudi, ne možemo tako jednostavno shvatiti ovu tragediju i nositi tako dugo križ hrvatskoga naroda bez vjere. Samo s prizvukom vječnosti, drugoga života, možemo to prihvatiti kao vjernici. Mi se nalazimo ovdje. u ovom svetom mjestu, na groblju, gdje osim ova tri hrvatska heroja, ova još tri hrvatska cvijeta, počivaju i toliki drugi! U mjestu, gdje se najviše plače, najmanje želi, najviše ljubi i najlakše oprašta. A zašto to? To je upravo zato, što smo ispunjeni sadržajima vjere, što je naše srce oblikovano po modelu vječnog učitelja iz Nazareta.“
Ovim riječima don Ivan Lendić oprostio se na današnji dan 1992. godine na mjesnom groblju u Donjim Rašćanima od heroja Domovinskog rata Zorana Lendića.
Zoran je rođen u studenom 1969. godine u Makarskoj. Odrastao je u obitelji Frane i Zorke Darinke kao najmlađi od petero djece. U rodnom gradu završio je osnovnu i srednju školu nakon koje je stekao zvanje tesara. U jesen 1991. dragovoljno je otišao u Domovinski rat. Bio je pripadnik 4. gardijske brigade Hrvatske vojske i to pripadnik legendarnog Izviđačkog voda. U zahtjevnoj zadaći ovladavanja brdom Lisac na dubrovačkom ratištu poginuo je rame uz rame sa svojim zapovjednikom Frankom Zagorčićem. Uz njih dvojicu kobnog 20. svibnja poginuli su i Petar Akrap te Stanko Vukojević. Tjedan dana kasnije od posljedica ranjavanja preminuo je Aleksandar Armanda. Na sprovodu heroja Domovinskog rata Zorana Lendića njegov rođak Mate Lendić kazao je:
„Danas je tužna Tvoja ucviljena obitelj, Tvoja rodna Makarska i mi Tvoji Lendići, ali kad otaremo suze, molim Boga, da napučimo ovu Lijepu našu, i da nikada više ne bi nekome palo na pamet osvajati našu Domovinu. Dragi naš Zorane, što reći kad mi se riječ iz grla ne da otkinuti, nego, hvala Ti za sve… u ime Tvoje obitelji, Tvojih Lendića, Tvojih Rašćana, Tvoje Makarske i cijele Hrvatske, jer Ti si, Zorane, naš, Ti si, Zorane, svakoga Hrvata. Svatko može reći: “On je moj Zoran!”, jer Ti si dao život za Hrvatsku. Neka Ti je laka hrvatska zemlja.“
Zoran Lendić imao je tek 22 godine kada je položio svoj mladi život na oltar Domovine. Posmrtno je promaknut u čin satnik te odlikovan nizom odlikovanja. U njegovoj Makarskoj jedna od ulica u gradskom predjelu Batinići nazvana je imenom Zorana Lendića.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.