Budi dio naše mreže

Na današnji dan, 18. travnja 1925. godine, u Pakracu je rođen hrvatski glumac i branitelj Sven Lasta. Veliki hrvatski glumac Sven Lasta danas se rijetko spominje u medijima, kao i Sunja, koju je obranio zajedno sa Slobodanom Praljkom, Miroslavom Međimorcem i mnogim drugim hrvatskim braniteljima.

/ Borna Marinić

Početkom velikosrpske agresije na Hrvatsku dragovoljno se uključio u Domovinski rat. U 488. broju časopisa „Vijenac“ Goran Galić opisao je životni put Svena Laste:

“U jednoj od brigada, tzv. umjetničkoj satniji Hrvatske vojske, bio je i umjetnik kojega se prisjećamo, Sven Lasta, od milja zvan Glumac i sunjski Deda. Lasta je imao trnovit životni put. Kao gimnazijalca, uhitila ga je vlast NDH, odležao je osam mjeseci u Lepoglavi, poslije glumio u partizanskom kazalištu, a nakon Drugoga svjetskog rata završava Zemaljsku glumačku školu i postaje glumcem Hrvatskoga narodnog kazališta. 

Komunisti su tražili da se odrekne brata Fedora, liječnika i Staljinova stipendista koji je podupro Rezoluciju Informbiroa i ostao u Sovjetskom Savezu, ali Lasta odbija njihov zahtjev i izlazi iz Partije u vrlo nepovoljnim vremenima. Priključuje se tada Branku Gavelli i mladim glumcima koji osnivaju Zagrebačko dramsko kazalište, a kad poslije Gavelline smrti teatar pod utjecajem ideološkog nadzora počinje mijenjati estetski koncept, Lasta 1965. protestno prvi napušta instituciju. 

Znatan dio glumačke karijere radio je kao slobodni umjetnik, najviše u zagrebačkome Teatru &TD, igrajući psihološki produbljene likove, a nastupao je i na Dubrovačkim ljetnim igrama. Djelovao je kao kolumnist Hrvatskoga slova, kazališni pedagog na Akademiji dramske umjetnosti, a zapažene uloge ostvario je i u nizu TV-drama i filmova poput „Poslije predstave“ Antuna Vrdoljaka, „Mirisi, zlato i tamjan“ Ante Babaje, „Noć poslije smrti“, Branka Ivande i „Vrijeme ratnika“ Dejana Šorka. U ranu jesen 1991., nedugo nakon dva infarkta, u 66. godini pridružuje se braniteljima Sunje, s kojima je dragovoljno branio Hrvatsku četrnaest mjeseci, a svoj ratni put nastavlja u Bosanskoj Posavini, gdje ga ni ranjavanje nije zaustavilo u borbi za slobodu i ideale, koju je vodio sve do smrti 1996.”

Borna Marinić – HKR – Hrvatski katolički radio/Foto: Josip Ninković

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja