Na današnji dan 1959. godine u Zagrebu je rođen heroj HOS-a i Vukovara - Jadranko Anić-Antić "Šnicla".
Do demokratskih promjena radio je kao milicajac, a nedugo zatim se “skinuo” te prešao u Hrvatske obrambene snage. U obranu Vukovara pošao je sa skupinom HOS-a krajem rujna 1991., nakon sprovoda Ante Paradžika, jednog od čelnika Hrvatske stranke prava i HOS-a. Bio je dobri duh satnije koju je činilo 58 dragovoljaca, a u svojoj knjizi „58: HOS u obrani Vukovara i Bogdanovaca“ prisjetio ga se i Damir Markuš Kutina:
“Kao sto je uočljivo, u tom kolu ludila i smrti bilo je pregršt uistinu smiješnih događaja. Jedan od takvih bio je kada smo nas desetak trebali pretrčati jedno raskrižje po kojem su pri prelascima četnici pucali. I tako svi jedan po jedan uspijemo prijeći na drugu stranu, osim jednog od nas iz HOS-a, Jadranka Antića Anića “Šnicle”. Sam nadimak govori da je bio malo podeblji, a uz to je bio i nevjerojatan zafrkant. Uglavnom, čekamo mi njega da pretrči, a Šnicle nema pa nema. Kad najednom, eto njega na biciklu. Uhvatio zalet i biciklom “preletio” na drugu stranu, popadali smo od smijeha. Vjerojatno i četnici, jer nisu ni metak ispalili, dok su nas ostale počastili rafalima. Netko pametan mu je predlagao da se pokusa istim putem vratiti s biciklom, ali Šnicla nije to napravio jer je bio pametan. Volio je zafrkanciju, volio je biti frajer, no u ovakvoj situaciji bolje je nositi živu glavu nego ispasti frajer. Naime, da se i vraćao na biciklu, četnici bi se vjerojatno manje smijali, a više pucali. Jadranko Anić Antić, zvani “Šnicla” i njegove šale toliko su me oduševljavale, da me smijeh često lovio i na sam pogled prema njemu.“
U jednom od granatiranja Jadranko Anić – Antić ranjen je te prebačen u vukovarsku bolnicu u kojoj je dočekao pad grada. Nakon toga je zarobljen i gubi mu se svaki trag, a njegovi posmrtni ostaci do danas nisu pronađeni.
Iskoristio bih ove Domoljubne minute da se prisjetimo još jednog heroja Vukovara koji je rođen na današnji dan, ali 1970. godine – Marinka Marijanovića.
Marinko je kao mladić pred kojim je bila perspektivna nogometna karijera ’91. godine potpisao ugovor s Dinamom iz Vinkovaca (današnja Cibalia). Njegovu nogometnu karijeru ubrzo prekida ratni vihor te Marinko odlazi u obranu grada Vukovara. U obrani grada istaknuo se svojim snajperskim sposobnostima, a iz tog razdoblja nosi nadimak “Epi”. Na samom kraju bitke za Vukovar Marinko je poginuo. Nakon mirne reintegracije njegovi su posmrtni ostaci ekshumirani te pokopani na groblju u Tovarniku.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.