Na današnji dan 29. svibnja 1975. godine u Zagrebu je rođen Mario Rehor, heroj Domovinskog rata, dječak koji je sa 16 godina položio život u obrani domovine Hrvatske.
Odrastao je u obitelji Miroslava i Nade zajedno sa starijom sestrom Magdalenom. Nakon završetka osnovne škole upisao je srednju grafičku školu u rodnom gradu. Bio je društven, vedar i živahan. Išao je u izviđače. Volio je sport, osobito plivanje, vaterpolo i jahanje, a često se opuštao uz ribolov.
Iako je pohađao treći razred srednje škole, u studenom 1991. godine, uključio se u obranu Republike Hrvatske. Najprije kao dragovoljac HOS-a, a zatim i kao pripadnik 105. bjelovarske brigade Hrvatske vojske. Dva su ga puta kao maloljetnika vraćali u Zagreb s ratišta. Treći put kada je otišao stradao je u izvidničkoj akciji kod Komletinaca na vinkovačkom ratištu. U istoj akciji 30. prosinca 1991. godine poginuo je i Robert Tadić iz Pule.
„Bio je vrlo živahan dečko, tipični poznati fakin, uživao je odlazeći s tatom Miroslavom u ribolov. Iako vrlo mlad u predvečerje surovog rata zajedno s prijateljem sakupljao sanitetski materijal i skrivao ga na skrovita mjesta. Tada se još nije znalo da će biti rata. Kada se je rat zahuktao Mario je bio učenik 3. razreda grafičke škole. Bio je dijete koje je naglo odraslo. Nitko ga nije mogao zaustaviti da ode na frontu. Majka Nada kaže, nisam dala svoga sina, jer kao majka ne bih ga dala ni za što na svijetu, međutim on se samovoljno, s ljubavi, dao Domovini. (…) Mario je u prvim danima rata bio pripadnik HOS-a na Baniji. Međutim, svoj mlad život izgubio je u akciji izviđanja u Komletincima kada su upali u četničko okruženje što je naknadno ispričao jedini preživjeli iz akcije, njegov kolega iz školskih klupa Sven Gleđa. Tužnu vijest o Marijevom stradavanju obitelji je javio njegov bratić Goran Božanović koji je bio na izvlačenju poginulih…“, pisao je svojedobno Večernji list.
Mladom heroju Mariju posmrtno dodijeljen čin časničkog namjesnika HV, te odličje Red Petra Zrinskog Frana Krste Frankopana, a u njegovoj Kustošiji jedna ulica nosi ime njemu u čast. Ime mu je uklesano na niz spomen ploča, a njemu u spomen pjesnikinja Ana Ivelja napisala je pjesmu „Našem heroju“.
Ne možemo oplakat` mladost
tvoju. Dao si najviše svome rodu,
darovao život za slobodu,
Danas pjevamo ljubav tvoju,
naš heroju.
Kako ti reći: “junače, hvala”.
Srce te moli: daj nam pokloni hrobrost svoju.
Častiti želimo ljubav tvoju,
naš heroju.
Hrvatska mati mora znati:
slavan si, pao si za nju u boju.
Mi sada slavimo ljubav tvoju,
naš heroju.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.