Dan, 4. studeni 1991. godine svakako je najtragičniji dan u Domovinskom ratu za općinu Duga Resa kraj Karlovca. Tog dana u 8 sati i 40 minuta uz jaku topničku i minobacačku podršku počeo je proboj postrojbi Jugoslavenske narodne armije i rezervista iz vojarne Logorište smještene uz karlovačko naselje Mala Švarča.
Cilj neprijatelja bio je probiti se na okupirani teritorij zajedno s tenkovima, naoružanjem i opremom iz vojarne. Naime od sredine rujna 1991. vojarna je bila pod blokadom hrvatskih snaga koje su tražile predaju. Ipak, znatno velik broj rezervista i pobunjenika koji su se u njoj nalazili nisu pristajali na takvu opciju. Do trenutka proboja u Logorištu se našlo 685 pripadnika JNA i pobunjenika, a u vojarni je bilo 67 tenkova, 10 oklopnih vozila, 100 kamiona i drugih vozila te velike količine topničkog, raketnog i streljačkog oružja i streljivo kao i skladište hrane 5. vojne oblasti.
Akcija izvlačenja nazvana „Bura“ bila je pravo iznenađenje za 110. brigadu Hrvatske vojske koja je vojarnu držala pod blokadom. Tenkovi su u proboj krenuli s namjerom da u selu Barilović preko betonskog mosta prijeđu na desnu, okupiranu stranu Korane. Osim na tom pravcu djelovali su i prema Dugoj Resi kao i Donjem Velemeriću s ciljem da štite bokove glavnim snagama. Osim topničke podrške, snagama u izvlačenju pomoć je pružilo i neprijateljsko zrakoplovstvo. Zračni napadi na samu Dugu Resu unijeli su paniku, a cijeli je grad bio u dimu.
Nakon prvotnog šoka hrvatske snage grupiraju se u manje skupine koje su koristeći protuoklopna sredstva nanijele znatne gubitke neprijatelju. Glavni cilj je ostvaren te neprijatelj nije ušao u Dugu Resu. Čak četiri tenka koji su krenuli prema Dugoj Resi uništile su hrvatske snage. Na odstupnici prema Dugoj Resi, u Maloj Vinici, uništena su tri tenka – dva je uništio časnik 110. brigade HV-a Dubravko Halovanić i njegovi suborci, a treći posada tenka 110. brigade HV-a. U Belajskoj Vinici četvrti tenk uništili su gardisti 2. A brigade. Južnije, na prostoru Gornji Velemerić – Podvožić, uništena su dva tenka. Jedan je uništio pripadnik 2. A brigade Željko Krajačić, a drugi tenk T-55, u Podvožiću, Tihomir Trgovčić.
U Podvožiću se neprijatelj zaustavlja te dočekuje noć, a idućeg dana nastavlja proboj no ne prema Bariloviću kakav je bio prvotni plan već prema Donjem Velemeriću no i tu 5. studenog nailaze na otpor te gube jedan tenk kojeg je uništio pripadnik 2. A brigade Zdravko Tuškan. U jutarnjim satima 6. studenog smrtonosna kolona probila se do Korane te je prešla pontonskim mostom kod Donjeg Velemerića. Izvukli su 33 tenka, 10 borbenih oklopnih vozila, 51 kamion naoružanja i strjeljiva te 10 drugih, specijalnih vozila. Gubici neprijatelja u tehnici bili su veliki, a o ljudskim gubicima postoje različiti izvori.
Tenkovi koji su protutnjali pitomim krajem zajedno s pratnjom počinili su niz ratnih zločina. U tri dana stradalo je 18 civila među kojima je bilo i onih koji su brutalno ubijeni. Dio civila korišten je kao živi štit te odveden u zarobljeništvo u Vojnić. Hrvatske snage također su imale znatne gubitke u ljudstvu. Za zločine u Logorištu odgovarao je samo jedan pripadnik pobunjeničkih snaga. Marko Bolić, dobio je 2013. godine devet godina za ubojstvo razoružanih branitelja Marijana Jakšića i Darka Tuškana.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.