Na današnji dan 2016. godine napustio nas je liječnik, humanitarac, političar i prije svega čovjek s velikim "č" – Slobodan Lang.
Lang je rođen u Zagrebu 1945. godine u uglednoj židovskoj obitelji. Nakon osnovne škole i gimnazije u rodnom je gradu upisao studij medicine. Bio je izvrstan student, a 1968. godine odnio je titulu prvaka Europe u debatiranju. Po završetku studija posvetio se znanstvenom radu i unaprijeđenu javnog zdravstva. Pokrenuo je Prvi hrvatski kongres preventivne medicine. Osnovao je Hrvatski časopis za javno zdravstvo, kojeg je i uređivao. Inicirao je osnivanje mostarskog medicinskog fakulteta i još mnogo toga.
Uz sve to stigao se baviti i politikom. Bio je sudionikom posljednjeg, 14. kongresa Saveza komunista Jugoslavije u siječnju 1990. Navodno je upravo na poticaj Slobodana Langa, Ivica Račan izjavio za govornicom kako hrvatsko izaslanstvo ne može prihvatiti Jugoslavensku partiju bez Slovenaca nakon čega je i hrvatsko izaslanstvo napušta Kongres, što je označilo kraj jednopartijskog sistema u Jugoslaviji. I ranije se Lang uključio u demokratske procese. Pridružio se 1989. kosovskim rudarima koji su štrajkali glađu, a iste je godine u Berlinu sudjelovao u rušenju Berlinskog zida.
Iako je slao apele za mir i činio što je mogao da do rata ne dođe u njemu je svojim humanitarnim djelovanjem spasio mnoge živote. Među humanitarnim akcijama koje je organizirao svakako se ističu Konvoj Libertas koji je u listopadu 1991. godine probio brodovima blokadu Dubrovnika i Konvoj Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu kada je u opkoljenu hrvatsku enklavu u Srednjoj Bosni donio prijeko potrebnu hranu i lijekove te iz nje izvukao najteže ranjenike. Pored toga sudjelovao je i u organizaciji prihvata i smještaja prognanika i izbjeglica. Nakon rata kao saborski zastupnik inicirao je gradnju bolnice u Novoj Biloj kao i niz drugih hvalevrijednih akcija. Napisao je više knjiga, a dvije koje se tiču Domovinskog rata i njegovih akcija su „Dnevnik Libertas: dubrovački zapisi“ te „Bijeli put: pobjeda u ratu“ koju je uredio zajedno s Brankom Čulom.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.