Na današnji dan 1994. godine poginuo je heroj Domovinskog rata, ratni pripadnik Antiterorističke jedinice Lučko i Bojne Zrinski, Nikola Bionda.
Nikola je rođen 5. prosinca 1967. godine u Karlovcu, a odrastao je i živio u Videkić Selu kraj Slunja. Bio je najmlađe od četvero djece u obitelji Jure i Anke. Osnovnu školu završio je u obližnjem Lađevcu, a zatim u Slunju Metalski školski centar. Zanimanjem je bio vodoinstalater. Otvoren i komunikativan mladić jako je volio sport. Aktivno se bavio full contact karateom te je u tom sportu postigao značajne rezultate.
Demokratske promjene u Hrvatskoj 1990. godine zatekle su ga kod sestre u Australiji. Ubrzo se Nikola vraća u domovinu te među prvima stavlja na raspolaganje domovini. U kolovozu 1990. postaje Prvi hrvatski redarstvenik te je raspoređen u 3. satniju 2. bojne u toj postrojbi. Ubrzo je kao jedan od fizički najspremnijih odabran u Antiterorističku jedinicu Lučko. Zbog svojih predispozicija jedno je vrijeme bio i osobni čuvar prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana. S ATJ Lučko prošao je niz ratišta od istoka do juga Hrvatske. Koncem 1993. godine prešao je u Specijalnu postrojbu Glavnog stožera Hrvatske vojske – Bojnu Zrinski. S njom odlazi na Južno bojište te uskoro pogiba. Koban je bio geler tenkovske granate koji mu je oduzeo život pri spašavanju dvojice ranjenih suboraca. Od njega se na groblju Mirogoj u Zagrebu pored ostalih oprostio Nijaz Batlak Daidža koji je kazao:
Okupili smo se da ispratimo jednog od najboljih sinova hrvatske emigracije i jednog od najboljih sinova Domovinskog rata. Nije mi lako, jer sam i od tamo s pokojnikom bio vrlo blizu. Teško je to kad jedan stari zapovjednik mora spuštati mladu djecu u grob i susretati njihove majke i očeve. Ja vas molim da vi, njegovi subojovnici, njegova braća, dobro zapamtite što je sve bilo. Da je taj naš sin dao sve! On nije imao što više dati! Položio je život za vas, za nas koji ostajemo. I nemojte nikada dozvoliti da netko nagazi na njegovu krv i na njegove kosti. Ovo neka budu mladice iz njegove krvi kako ćete vi ponijeti dalje i ostvariti ono što mi nismo mogli. Neka je laka zemlja, neka je vječna slava ovom našem sinu i subojovniku!
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.