Na današnji dan, 19. srpnja 1991. godine, u šumi Purnica odnosno kod istoimene rječice između Sirača i Voćina iz zasjede su ubijena dvojica pripadnika Posebne jedinice policije "Omega" PU Bjelovar - Željko Cindrić i Ivica Filković.
Uslijed sve učestalijih terorističkih aktivnosti na području Papuka, devet specijalaca pod zapovjedništvom Joze Ćurića preobuklo se u šumske radnike i otišlo u izviđanje u šumu Purnica. Naime prethodnih dana teroristička skupina napala je ondje skupinu šumskih radnika iz Sirača. Istodobno se iza njih kretala veća skupina od četrdesetak specijalaca koji su im trebali biti podrška u slučaju sukoba s pobunjenicima. Nakon što su maskirani specijalci došli do barikade s puškostrojnicom na mostu na rječici Purnici, jedan pobunjenik zapovjedio im je da izađu iz vozila.
Tada je došlo do oružanog sukoba u kojem je vozilo specijalaca potpuno izrešetano. Poginuo je Željko Cindrić, a ranjeni su Zdravko Hudaček i Josip Karpišek iz Badljevine te Mika Pašalija iz Bjelovara, Jozo Ćurić iz Dobrića kraj Tomislavgrada, Ivan Smolčić iz Špišić Bukovice i Ivica Filković. Ubrzo im u pomoć dolazi četrdesetak policajaca koje je vodio zapovjednik Jedinice Miralem Alečković. Neprijatelj je potisnut u šumu nakon čega su bjelovarski specijalci krenuli u potjeru. Nedaleko od mjesta zločina pronađeni su dijelovi njihove opreme kao i dvije kokarde. Uslijedila je dramatična akcija spašavanja ranjenih koju Ivica Filković zbog suludih okolnosti nije preživio.
„Nakon što smo prihvatili tešku borbu u zasjedi, glavno nam je bilo obraniti se i povući. Kakva je to borba bila govori i činjenica da je vozilo bilo potpuno izrešetano. Kako nam je Ivica Filković u tom trenutku teško ranjen, tražimo način da što prije stignemo do Medicinskog centra u Daruvaru, koji nam je najbliži. No, tu se odvija prava drama: dok se Filković bori sa životom, ovi od nas traže dokumente i očito je da nas ne će primiti.“
Prisjetio se Ivičin zapovjednik Miralem Alečković. U borbi s vremenom na putu do pakračke bolnice Ivica je gubio posljednje minute svojeg života. U Medicinski centar Pakrac su ga primili no prekasno, praktički je izdahnuo suborcima na rukama.
Ivica Filković rođen je 14. studenog 1968. u Kozicama u tadašnjoj općini Podravska Slatina. Osnovnu je školu pohađao u Kozicama i Slatini. Srednju poljoprivrednu školu također završava u Slatini. Poslije odsluženja redovnog vojnog roka u JNA kratko vrijeme radio je u poduzeću “Duhan”, a zatim se među prvima u slatinskom kraju uključio u hrvatske redarstvene snage. Iza sebe ostavio je tugujuću obitelj koja se od njega u knjizi Pismo ratniku oprostila idućim riječima:
Ponosni smo na tvoju hrabrost, na tvoju ljubav prema jedinoj domovini za koju si dao život kao najveću moguću žrtvu. Nedostaješ nam svaki dan, a utjehu nalazimo posjećujući i uređujući tvoj tihi dom. Vječno ćeš ostati u našim mislima, u našim srcima, a oni koji nisu zaboravljeni – žive zauvijek.
Ivičin kolega Željko Cindrić rođen je 22. rujna 1970. godine u Bjelovaru. Odrastao je u Ivanjskoj kraj Čazme, a srednju policijsku školu završio je 1989. u Zagrebu. Prvo radno mjesto policajca pozornika bilo mu je u Biogradu na Moru, no ’90. je premješten u Čazmu, a osnutkom Posebne jedinice policije PU Bjelovar postao je njezinim pripadnikom.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.