Na današnji dan 1991. u Valbandonu pokraj Pule osnovana je Specijalna jedinica policije "Bak" PU Pula. Prvi sastav SJP "Bak" činili su policijski službenici dragovoljci iz policijskih postaja tadašnje PU Pula, njih 78. Odmah nakon postrojavanja, krenuli su prema Zagrebu, čime je počeo njihov ratni put. Bili su među prvima koji su pošli braniti Petrinju, a poslije su sudjelovali u akcijama i operacijama Trokut, Poskok 1, Maslenica, Poskok 2, Medački džep, Bljesak, Oluja, Krug Dubrovnik i u mirnoj reintegraciji hrvatskog Podunavlja. U Domovinskom ratu poginulo je pet pripadnika SJP "Bak" dok je jedan stradao u razminiravanju u kojem su pripadnici jedinice sudjelovali nakon Domovinskog rata.
Na današnji dan 1992. predsjednik Republike Argentine Carlos Saul Menem u pratnji argentinskog ministra za vanjske poslove, ministra obrane, stalnog ambasadora pri UN-u i zapovjednika argentinske vojske nalazio se u posjetu Hrvatskoj i u njoj stacioniranim postrojbama UNPROFOR-a. U razgovoru s predsjednikom RH Franjom Tuđmanom dogovoren je skori dolazak argentinskog veleposlanika u Zagreb.
Istog dana neprijatelj je sa svojih prekosavskih uporišta u Trstencima, Pjevalovcu i s Motajice u Bosni dalekometnim topništvom od 9 do 15 sati, s kraćim prekidima napadao većinu sela u zapadnom dijelu brodskoga Posavlja. Napadana su i sela u istočnom dijelu brodskoga Posavlja. Najjači topnički napad neprijatelj je izveo oko 14 sati i 40 minuta na Bebrinu, na koju je palo oko tridesetak granata. Od 15 sati granate su padale i po Oriovcu, Sibinju, Živikama i Lužanima. U ranim poslijepodnevnim satima neprijateljski zrakoplovi nadlijetali su područje Slavonskog i Bosanskoga Posavlja.
Na današnji dan 1993. Franjo Tuđman razgovarao je neposredno prije puta u Ženevu s glavnim urednicima i novinarima vodećih hrvatskih listova. U dvosatnom razgovoru predsjednik je govorio o aktualnim temama Hrvatske i njezina okruženja. Govorio je o Erdutskom sporazumu, akciji Maslenica, otvaranju Masleničkog mosta i zrakoplovne luke „Zemunik” i o stanju u srednjoj Bosni. Osvrćući se na pobunu lokalnih Srba istaknuo je:
,,Ili će predstavnici lokalnih Srba odustati od oružanog otpora, ili će Hrvatska u budućnosti morati poduzeti one mjere da bi, u skladu s općim priznanjem teritoriijalnog integriteta Hrvatske, vratila svoj suverenitet”.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.