Na današnji dan, 30 ožujka 1992. godine, Okružno javno tužilaštvo u Somboru podiglo je optužnicu protiv Somborske skupine.
„Somborsku skupinu“ činili su pripadnici Samostalne uskočke satnije Hrvatske vojske iz Osijeka koji su početkom 1992. zarobljeni nakon neuspješnog pokušaja rušenja Batinskog mosta. Most u Batini bio je jedina veza između Vojvodine i Baranje preko koje je dolazila pomoć srpskim vojnicima u okupiranoj Baranji iz koje su napadali Osijek. Most se nalazio duboko u neprijateljskom teritoriju što je činilo akciju iznimno zahtjevnom. Nakon što su diverzanti 31. siječnja prešli amfibijom iz okupirane Baranje Dunavom u Srbiju došlo je do poteškoća u izvođenju ove opasne akcije. Na koncu su diverzanti predvođeni zapovjednikom Ivicom Krnjakom, obučeni u uniforme JNA, prokazani te su se dali u bijeg.
Trojica hrvatskih branitelja u pokušaju da se domognu hrvatskog slobodnog teritorija su ubijena – Dario Galeta, Zoran Križevac i Zlatko Turković. Ipak dio diverzanata spasio se bijegom u Mađarsku, a dio diverzanata je ubrzo uhvaćen ili se predao te su završili u zatvoru u Somboru, dok su dvojica teže ranjenih hrvatskih vojnika – Saša Malčić i Josip Brandt prebačeni u Beograd gdje su dva mjeseca bili zatočeni u samici. Ondje im je 1. travnja 1992. uručena optužnica na koju su s nevjericom primili i pročitali.
U optužnici na 14 stranica koju je sastavio Duško Radišić, inače pripadnik rezervnog sastava JNA, popisana su imena 22 osobe, od kojih se 10 nalazilo u „bekstvu“ – prvooptuženi bio je Branko Macan kojem je prijetila i smrtna kazna. Bili su optuženi što su „kao diverzantsko-teroristička grupa, koja je prethodno obučena za terorističke akcije u Osijeku i Kopačevskom ritu i organzovana i poslata od strane organa vlasti Republike Hrvatske sa zadatkom da eksplozivom sruši Most 51. divizije na Dunavu između Bezdana i Batine, da bi presekli komunikaciju između Baranje i Srbije i vršenja drugih terorističkih akcija, u nameri ugrožavanja bezbednosti SFRJ, maskirani u uniforme JNA i naoružani automatskim puškama (…)“
Srbijanska javnost slučaj je pratila s velikim zanimanjem, a iako je u kolovozu 1992. godine između Srbije i Hrvatske dogovorena razmjena „svi za sve“, koja se i dogodila istog mjeseca u Nemetinu, pripadnici „Somborske skupine“ ostali su u zatočeništvu. Oni su mjesec dana ranije, u srpnju ’92. proglašeni krivima i osuđeni na dugogodišnje kazne zatvora. Ipak u siječnju 1994. razmijenjeni su kod Lipovca za pripadnike srpske diverzantske postrojbe „Štit“ zarobljene u Turnju kraj Karlovca. Tako su se nakon više od 700 dana hrvatski vojnici napokon našli na hrvatskom tlu.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.