Dan 3. rujna 1991. bio je izrazito težak dan na istočno-slavonskom ratištu. U napadima na Osijek i okolicu poginulo je 15 osoba, među kojima i 13-godišnja Ivan Vujić. Njezin stan na petom katu stambene zgrade na Vijencu Ivana Meštrovića pogodila je topovska granata ispaljena iz vojarne JNA.
U bitci za Baranju okupirano je Bilje, posljednje slobodno mjesto u Baranji. Okupacija Baranje započela je već 3. srpnja kada je na to područje preko mosta kod Batine prešla iz Srbije kolona od šezdesetak tenkova i drugih borbenih vozila 36. mehanizirane brigade 12. novosadskog korpusa JNA. S njima je iz Srbije došao i velik broj rezervista i dobrovoljaca. Potkraj kolovoza Beli Manastir i većinu Baranje zaposjele su snage agresora protjerujući većinsko hrvatsko stanovništvo i mađarsku manjinu.
U rano jutro 3. rujna agresor je teškom minobacačkom paljbom udario na Bilje, nakon čega je pješaštvo sastavljeno od lokalnih Srba i četničkih dobrovoljaca iz Srbije, zaštićeno oklopom JNA, pokrenulo veliki napad. Malobrojne snage branitelja koje su raspolagale tek puškama i jednim raketnim bacačem nisu se mogle obraniti od oko 800 pješaka potpomognutih tenkovima.
Nakon žestokih borbi počelo je izvlačenje koje je završilo kasno poslijepodne, no iz Bilja se uspjelo probiti samo 50 hrvatskih branitelja. 11 dragovoljaca poginulo je, a zarobljeni su odvedeni u logore gdje su neki podlegli torturama, a dio njih naknadno je ipak razmijenjen.
Istog dana hrvatske snage osvojile su u Sisku prvi vojni objekt JNA u Domovinskom ratu. Vojno-skladišni kompleks „Barutanu“ pripadnici Zbora narodne garde pod zapovjedništvom Antuna Bobetka okružili su i blokirali 2. rujna da bi se nakon pregovora posada „Barutane“ idućeg dana predala bez ispaljenog metka.
Zapovjedniku, nekolicini ročnika i dvadesetak rezervista ponuđeno je da ih se prebaci u vojarnu JNA na zagrebačkom aerodromu Pleso ili u obližnju vojarnu „Vasilj Gaćeša“ pokraj Petrinje. Nakon što su se odlučili za Petrinju, legenda Domovinskog rata i dozapovjednik 57. samostalnog bataljuna ZNG, Marijan Celjak, sjeo je s njima u autobus i otpratio ih do konačne destinacije iz koje je dan ranije bio pokrenut silovit napad na Petrinju.
Od sredstava koja su se nalazila u vojarni 28. rujna 1991. formiran je 36. samostalna inženjerijska bojna „Dabar“, koja je odigrala vrlo važnu ulogu prilikom evakuacije 20 tisuća Hrvata koji su prognani etničkim čišćenjem Banovine, preko pontonskog mosta na rijeci Kupi kod sela Letovanić. Danas se u „Barutani“ nalazi muzejski postav Domovinskog rata.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.