Dubrovačko zaleđe žestoko su početkom listopada 1991. napali JNA i crnogorski rezervisti. Nakon okupacije Slanog, grad je bio potpuno blokiran. Postupno, 50 tisuća stanovnika i izbjeglica ostalo je bez struje, vode, hrane i lijekova.
Iz tog razloga Fond za spas Dubrovnika Sveti Vlaho, Društvo hrvatskih književnika i Matica hrvatska inicirali su dostavu neophodne humanitarne pomoći; akciju naziva „Konvoj Libertas“. Zamisao akcije je bila okupljanje što većeg broja plovila i manjih brodova koji bi predvođeni trajektom „Slavija“ probili blokadu i uplovili u dubrovačku luku Gruž.
Trajekt „Slavija“ 28. listopada krenuo je iz Rijeke na svoj put prema Dubrovniku, a konvoju se 29. listopada u Splitu priključio i Stjepan Mesić, tadašnji predsjednik predsjedništva Jugoslavije. Uz Stjepana Mesića na brod „Slavija“ ukrcali su se i hrvatski premijer Franjo Gregurić te brojni drugi političari, kulturni i javni djelatnici. Tijekom plovidbe konvoju su se samoinicijativno priključili turistički brodovi, koče, jedrenjaci, remorkeri i brojna manja plovila iz svih krajeva Jadrana. Plovidba je tekla neometano sve do Mljetskog kanala gdje je Jugoslavenska ratna mornarica sa svojim topovnjačama zaustavila konvoj. Razgovarajući s admiralom Stanom Brovetom, Stjepan Mesić jasno mu je poručio:
“U Dubrovnik ćemo ići, a ako vi odlučite pucajte! Ali znajte da ćete za to snositi odgovornost!”
Nakon dugotrajnih i mukotrpnih pregovora jugovojska popušta i pušta brodove nakon pretresa u Dubrovnik. Ganuti Dubrovčani dočekali su konvoj s upaljenim svijećama, ali zbog straha od granatiranja u luci nije bilo masovnog dočeka. Zanimljivo konvojem „Libertas“ na današnji dan 1991. godine u Dubrovnik je stigla i nekolicina dragovoljaca koji su došli braniti opkoljeni hrvatski grad. Dva tjedna kasnije brod „Slavija“ vratio se u Dubrovnik, a 14. studenog isplovio je iz luke Gruž prema Puli i Rijeci. Tom prilikom evakuirano je gotovo četiri tisuće ljudi, većinom staraca, žena i djece.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.