Budi dio naše mreže

Na današnji dan, 21. veljače 1991. godine Hrvatski sabor donio je Rezoluciju o prihvaćanju postupka za razdruživanje SFRJ i o mogućem udruživanju u savez suverenih republika, kojom je formalno započet proces razdruživanja Hrvatske od bivše države.

/ Borna Marinić

Svrha ove rezolucije, koju je Sabor donio na prijedlog Predsjednika Republike, doktora Franje Tuđmana, bila je da posluži kao putokaz za konačni dogovor o uređenju međusobnih odnosa Hrvatske s drugim republikama i državama, s prijedlogom da se taj sporazum dovrši do kraja lipnja 1991. godine. Rezolucija je u tom smislu prethodila referendumu iz svibnja 1991., na kojemu je gotovo 94 posto izašlih hrvatskih građana iskazalo želju za suverenom i neovisnom Hrvatskom.

Na današnji dan, 21. veljače 1992. godine u prometnoj nesreći stradao je Stjepan Major, jedan od hrabrih branitelja Pakraca koji su obranili taj slavonski gradić.

Major je rođen u Pakracu 1953., a u njemu je i završio osnovnu školu, dok je srednju školu pohađao u Daruvaru gdje je stekao zvanje vodoinstalatera. Prije rata bio je zaposlen u Drvno-industrijskom kombinatu Papuk Pakrac. Oni koji su ga poznavali pamte ga kao izuzetno društvenog i veselog čovjeka. Bio je član KUD-a Seljačka sloga iz Prekopakre s kojim je često nastupao te DVD-a DIK Papuk. U slobodno vrijeme bavio se kuglanjem. Kako je živio u dijelu Pakraca većinski nastanjenom Srbima, početkom rata za njegovu su obitelj počeli vrlo teški dani. On i njegov brat Vinko, koji je stanovao preko puta, zarobljeni su i odvedeni na ispitivanje u srpsko uporište Kusonje. 

Iako su ubrzo pušteni bili su izloženi stalnim prijetnjama te su na koncu napustili svoje domove. Stjepan se tada priključio 76. samostalnom bataljunu Zbora narodne garde Pakrac u kojem je kao pripadnik 3. satnije branio Pakrac do kraja života. Kuću njega i njegova brata pobunjeni Srbi zapalili su među prvima u pakračkom kraju, a u dvorištu Stjepanove kuće iz kojeg se pružao pogled na cijeli grad postavili su minobacače s kojima su gađali grad. Stjepan se osobito istaknuo u akciji “Alfa” u kojoj su oslobođena sela Japaga, Šeovica i Kraguj no zbog snažnog neprijateljskog protuudara hrvatski su ih branitelji morali napustiti, a u tom povlačenju Stjepan je bio ranjen. Nekoliko tjedana nakon stupanja na snagu Sarajevskog primirja Stjepan Major stradao je u prometnoj nesreći u mjestu Brekinska. Imao je 39 godina. Iza sebe ostavio je suprugu Veru i troje djece – 17-godišnjeg Igora, 11-godišnjeg Tibora te malenu Valentinu koja je u trenutku očeve pogibije imala tek mjesec dana.

Borna Marinić – HKR – Hrvatski katolički radio/Foto: Josip Ninković

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja