7. srpnja 1990. na svečanosti posvećenja pravoslavne crkve u Strmici kod Knina predsjednik Srpskoga kulturnoga društva „Zora” Jovan Opačić naglasio je da srpski narod ni pod koju cijenu neće biti nacionalna manjina u Hrvatskoj. Posebno je pozdravljen Milan Babić, predsjednik Skupštine općine Knin, kad je u govoru rekao: „Nikakav Ustav ni zakoni ne mogu nam oduzeti pravo da budemo Srbi”.
Ministri vanjskih poslova Nizozemske Hans Van Den Broek, Luksemburga Jacques Poos i Portugala Joao Pinheiro, razgovarali su na Brijunima s predsjednikom Predsjedništva SFRJ Stipom Mesićem i članovima Predsjedništva Brankom Kostićem, Bogićem Bogičevićem i Vasilom Tupurkovskim te s premijerom Antom Markovićem i drugim članovima vlade, predsjednikom Republike Hrvatske Franjom Tuđmanom, predstojnikom Ureda predsjednika Hrvojem Šarinićem i slovenskom delegacijom na čelu s predsjednikom Predsjedništva Republike Slovenije Milanom Kučanom o ostvarivanju odluka koje se odnose na prekid vatre u Sloveniji i tromjesečnu odgodu osamostaljenja Republike Slovenije.
Sastanku se nije odazvao predsjednik Srbije Slobodan Milošević, umjesto njega u ime Srbije istupio je Borisav Jović. Usvojena je Brijunska deklaracija, dokument o mirnom rješenju jugoslavenske krize. Odlučeno je da Hrvatska i Slovenija odgode za tri mjeseca primjenu svojih ustavnih odluka o samostalnosti i suverenosti. Prihvaćanjem zajedničke deklaracije s dva aneksa, jugoslavenska je kriza institucionalizirana i internacionalizirana.
Na današnji dan 1992. godine Izborna komisija Republike Hrvatske utvrdila je listu kandidata za predsjednika Republike. Na listi su se nalazili: Dražen Budiša (HSLS), prof. dr. Ivan Cesar (HKDS), dr. Savka Dabčević-Kučar (HNS), Silvije Degen (SSH), Dobroslav Paraga (HSP), dr. Franjo Tuđman (HDZ), dr. Marko Veselica (HDS), i dr. Antun Vujić (SDH). Prvi predsjednički izbori po Ustavu iz 1990. godine održali su se 2. kolovoza 1992. godine, a za predsjednika Republike izabran je doktor Franjo Tuđman.
Istog dana u Branešcima između Pakraca i Požege pucano je na automobil Slavka Degoricije, tada ministra obnove i razvoja RH-a.
Na današnji dan 1997. preminuo je u 58. godini života Mate Boban, hrvatski političar iz Bosne i Hercegovine. Mate Boban bio je utemeljitelj i prvi predsjednik Hrvatske zajednice Herceg-Bosne i Hrvatske Republike Herceg-Bosne. Također utemeljio je i Hrvatsko vijeće obrane kojem je bio i vrhovni zapovjednik. U svojoj dugoj političkoj karijeri bio je i jedan od predsjednika Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.