Na današnji dan, 15. veljače 1992. godine, barunica Francesca Thyssen, danas nadvojvotkinja Francesca od Austrije i supruga Karla von Habsburga, posjetila je razoreni Voćin. Tom prilikom najviše su je potresle ruševine voćinske crkve Pohođenja Blažene Djevice Marije.
A nakon što ih je obišla i fotografirala novinarima je kazala:
„Ne znam što bih rekla. Zaprepaštena sam kada vidim da je sakralni objekt pretrpio takvo razaranje. Po meni je to svetogrđe. Nevezano koje si vjere, po mojem mišljenju Bog je iznad svih nas. Vidjeti da je jedna vjera na meti druge vjere, da ljudi postavljaju mine u temelje crkava po meni vrlo opasan znak da ljudska vrsta dolazi do točke gdje nema poštovanja prema najvećim svetinjama. Ako društvo pređe tu granicu onda nemate samo problem materijalne naravi, nego i duhovne, a to je vrlo opasno i zastrašujuće. Čula sam priče o razaranjima i strahotama koje su se ovdje dogodile, ali tako je teško povjerovati u njih na zapadu Europe. Nama u Švicarskoj teško je prihvatiti takve priče i vjerojatno sam morala osobno doći da bih povjerovala. Previše nas okreće glavu u drugom smjeru i vrlo je lako ignorirati nešto u što je jako teško povjerovati.“
Na današnji dan, 15. veljače 1994. godine od posljedica ranjavanja u borbama oko naselja Buhine Kuće, preminuo je Josip Plavčić Đokac, heroj Viteza i hrvatskog naroda u Lašvanskoj dolini.
Đokac, kako su ga nazivali suborci, rođen je 29. ožujka 1968. godine. Prije rata bio je zaposlen u firmi “Vjetrenica” u Vitezu. Početkom ratu u Bosni i Hercegovini pristupio je Hrvatskom vijeću obrane, točnije Viteškoj brigadi u kojoj je bio zapovjednik 3. satnije 1. bojne. Više puta je za vrijeme rata bio ranjavan no svaki se put vraćao braniti svoju Lašvansku dolinu. Slično je bilo i par dana prije njegove smrti kada je odlučio neoporavljen napustiti bolnicu u Splitu i prvim se letom vratiti u dolinu rijeke Lašve gdje je ponovno ranjen. Preminuo je dan nakon ranjavanja u Franjevačkoj crkvi – bolnici „Dr. fra Mato Nikolić“ u Novoj Biloj. Njemu u čast i kao znak zahvale za doprinos u ratu, u središtu grada mu je postavljena spomen bista, te je ulica, koja prolazi kroz naselje Buhine Kuće nazvana po njemu. O njegovoj hrabrosti svjedoče riječi kojima se danas u Vitezu prisjećaju Josipa Plavčića:
“Kakav je to momak bio, motivator, sila jedna. Djeca su u igrama tadašnjim uzimala njegovo ime umjesto Indijanaca i kauboja.”
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.