Projekt novog salezijanskog centra koji uključuje onaj već postojeći u Damasku, kako bi mladim Sirijcima, nakon 9 godina rata, dala stabilniju budućnost, pokrenula je nevladina humanitarna zaklada „Djelo don Bosco“ iz Milana.
“Projektom se želi ponuditi stručna škola, centar za mlade, socijalna ambulanta, sa župom i smještajem za mlade, ciljajući na obrazovanje kao priliku za nadvladavanje teškoća koje ponekad mogu izgledati nepremostive”, rekao je za Radio Vatikan Stefano Arosio, odgovoran za komunikacije zaklade „Djelo don Bosco“.
“Kada smo u prosincu 2018. godine bili u Siriji, kako bismo provjerili stanje salezijanskih djela u sukobu koji je bio u tijeku, ustanovili smo da centar koji je već prisutan u Damasku, pruža socijalne usluge ne samo velikom broju mladih”, rekao je Arosio i istaknuo:
“Više od 1300 djece, mladih i studenata pohađa taj obrazovni centar koji je smješten u središtu grada, blizu talijanske bolnice, no vrlo je mali za prihvaćanje tako velikog broja ljudi. Osim toga, shvatili smo da velik dio djece iz četvrti Jaramana dolazi autobusom koji su osigurali salezijanci. Kako bismo riješili problem prostora i odgovorili na zahtjev za pomoć koja je potrebna osobito najslabijim i najsiromašnijim obiteljima, razmišljali smo kako na neki način djelo premjestiti i stvoriti veće, pa i da bismo mladima koji pohađaju srednju školu i fakultet, dali priliku za stručno obrazovanje gledajući na obnovu.
Pronašli smo parcelu u četvrti Jaramana, u istočnoj Ghouti, koja je, nažalost poznata po izvještajima o okrutnim sukobima i žrtvama. Parceli od 24.000 četvornih metara koju smo kupili u početnoj fazi, dodali smo još jednu i sada imamo parcelu od 26.000 četvornih metara na kojoj su prvo izvršeni sanacijski radovi, jer to je područje sukoba. Tada je sagrađen ogradni zid i sada se završava faza projektiranja s inženjerima i arhitektima, kako bi centar koji se sada nalazi u središtu grada bio preseljen u Jaramanu i da bi mogao ponuditi stručnu školu, centar za mlade, socijalnu ambulantu sa župom i mogućnost smještaja za mlade.”
“Nakon više od 9 godina Sjedinjene Američke Države uvode nove sankcije koje je predsjednik Donald Trump potpisao u prosincu prošle godine s ciljem da smanji prihode Vladi predsjednika Bashara al Assada”, rekao je Arosi i dodao:
“Naši prijatelji salezijanci, s kojima smo u kontaktu, posljednjih su nam dana objasnili da je rat već donio značajne štete i gospodarske probleme uz vrlo velik pad vrijednosti domaće valute. Tu je i situacija koja je povezana s embargom kojem se pridružilo i ‘zatvaranje’ zbog koronavirusa, iako, srećom, zemlja službeno nema mnogo zaraženih i žrtava u odnosu na druge zemlje u svijetu. Gospodarske su i trgovačke aktivnosti zaustavljene već više od mjesec dana, stoga se situacija za stanovništvo još više pogoršala i ono se zbog embarga nalazi u vrlo teškim uvjetima. Mnogi ljudi nemaju više posla, nemaju više ni minimalne aktivnosti za održanje obitelji. Na području Jaramane, koje je posebno siromašno i gdje već postoje irački i palestinski izbjeglički kampovi, uvjeti su se još više pogoršali.”
“Novi centar koji kao zaklada Djelo don Bosco iz Milana, želimo ostvariti u suradnji s Djelom don Bosco iz Lugana, također salezijanskom stvarnosti koja se bavi tom vrstom projekata, želi mladima ponuditi mjesto susreta u kojem bi mirno živjeli, imali prilike za širu društvenu komunikaciju, te za stručno obrazovanje”, rekao je Arosio i istaknuo:
“Proučavamo kakve su potrebe tržišta rada, koja zanimanja u ovom trenutku mogu biti najkorisnija, kako bi se mladima mogla ponuditi prilika da sudjeluju u obnovi zemlje. Stoga će i stručna škola biti ostvarena u toj logici.
Sigurno, radi se o radovima na obnovi infrastrukture, sve ono što služi za ponovno pokretanje zemlje koja je u velikoj mjeri uništena. Zato tražimo razne potpore i pomoć, misleći i na embargo koji nam u ovom trenutku stvara teškoće da bismo doveli materijalnu pomoć za pokretanje gradnje. No sve te izazove nastojimo riješiti i pokušavamo ljude učiniti osjetljivima za taj projekt. Pokrenuli smo prikupljanje sredstava u Italiji i Švicarskoj, kako bismo dobili potporu donatora i konkretizirali taj san. Na predstavljanju projekta rekli smo da ako se zaustavimo na gospodarskom pitanju riskiramo da nikada ne krenemo. U tom slučaju upravo treba razmišljati o snu kako bismo dali budućnost tim mladima, da bi imali snage za nadvladavanje teškoća koje ponekad mogu izgledati nepremostive.”
“Iz snova don Bosca ostvarila su se sva djela koja su prisutna u 132 zemlje širom svijeta. Uz taj centar za obrazovanje bit će i medicinski centar koji će pružati usluge bez obzira na vjersku pripadnost. Što se tiče obrazovnog centra i svih aktivnosti, nema ograničenja kao što se s druge strane već i događa. Socijalna će ambulanta obavljati neke specijalističke preglede, imat će zubnu i očnu ordinaciju za stanovništvo toga područja. Stručna škola bit će otvorena svima, osobito onima najpotrebitijima i najsiromašnijima”, zaključio je Stefano Arosio, odgovoran za komunikacije zaklade „Djelo don Bosco“.