Sudjelovanje u liturgiji časova prilika je da molimo s cijelom Crkvom, bez obzira gdje se nalazili.
Kada čujemo riječ “liturgija”, odmah pomislimo na misu, no ono je širi pojam koji upućuje na javnu molitvu Crkve, koja se recimo, razlikuje od pobožnosti kao što je molitva krunice. Liturgija se sastoji i od mise i od liturgije časova – molitve koje moli cijela Crkva zajedno. Svi posvećeni muškarci i žene posvećuju se molitvi liturgije časova na dnevnoj bazi, a laici su pozvani se priključiti prem svojim mogućnostima.
Liturgija časova polazi od drevne židovske tradicije molitve u određenim intervalima kroz dan. Trenutno se liturgija časova moli u 5 časova kroz dan. Povijesno gledano, satovi su bili određeni prema postavljenim molitvama. Liturgija časova se moli u ciklusu od četiri tjedna u kojima se prođu svi psalmi, kao i biblijska čitanja i bogati teološki tekstovi.
Autorica Kerri Christoper piše kako od kada je na posljednjoj godini srednje škole pronašla časoslov moli liturgiju časova, te je navela tri razloga zašto bi potakla i ostale da se pridruže njoj i cijeloj Crkvi.
1. Uz misu, liturgija časova je najbolji način molitve s cijelom Crkvom
“Živim u Londonu i moji voljeni ljudi se nalaze u raznim kontinentima i vremenskim zonama. Često je teško osjećati se povezanim, no kada molimo zajedno, bez obzira koji je “čas” za svakoga od nas, molimo zajedno. Redovnici i časne sestre od Kine do Aljaske mole iste psalme, svakog dana, u zajedništvu. Svećenik koji u svojoj župi služi misu tog je jutra razmatrao istu drevnu propovijed kao i ja – i svaki drugi katolički svećenik isto. To je stvarna povezanost Tijela Kristova”, napisala je Christopher.
2. Psalmi su pjesma duše
Rijetko razmislimo o tome da je Sveto Pismo zapravo i pjesništvo, no to je upravo to što psalmi jesu: drevna hebrejska poezija. Za razliku od evanđelja koji se usredotočuju na osobu Isusa Krista iz Nazareta ili Pavlovih poslanica koje su prožete poticajima i naukom, psalmi nude ljudsko iskustvo u slavljenju Gospodina. U njima ćete pronaći čitav raspon ljudskih emocije: ljutnje, očaja, tuge, nade, radosti, uzvišenost, pobjeda – zaista postoji psalam za svaku situaciju. Ako se ljutiš na Boga? Pročitaj Psalam 13. Osjećaš li se okružen neprijateljima? Psalam 10 je za tebe. Razmišljaš o čudesima stvaranja? Psalam 148. Zahvalan što si živ? Psalam 138. Ako dovoljno često moliš uz psalme, primijetit ćeš kako će ti se određeni rezak urezati u dušu i ponovo pojaviti kada ga najviše trebaš.
3. Ne moram izmišljati neku molitvu jer me obuhvaća nešto što me nadilazi
Christopher naglašava kako je osobna molitva ključna za duhovni život – jednostavan razgovor s Bogom hrani dušu. No osoban odnos s Bogom je moguć kroz naše krštenje u Crkvi – Tijelu Kristovu. “Kao i misa, molitva časova mi dopušta da sudjelujem u zajedničkom životu na svjestan način. Također mi pomaže kada sam previše umorna za razgovor i ne mogu misliti o čemu bih pričala. Ne moram ništa reći, mogu dopustiti njegovoj Riječi da mi govori dok cijela Crkva moli zajedno. Oslobađajuća je spoznaja da slavim Gospodina, bez obzira jesam li motivirana ili ne”, piše.
“Iako nisam molila svih pet časova u jednom danu, tijekom godina sam pribjegavala određenim časovima ovisno o situaciji u mom životu. Kao studentica na diplomskom studija sam voljela se naći s drugima u kapelici i moliti Povečerje kako bih zaključila dugi dan učenja. Molila sam Jutarnju molitvu prije nego što bih počela predavati jer mi je pomoglo da ispravno usmjerim svoj posao. Trenutno su mi je jako drago čitanje drevnih propovijedi i rana kršćanska pisma”, svjedoči Christopher.