Međuljudski odnosi znaju biti izazovni, a održavati prijateljstva kada ste udaljeni nije uvijek lako. No, prijateljstva uvijek ovise o našem trudu i o milosti, poručuje Valerie Keinsley.
Proteklih tjedana velik broj naših međuljudskih odnosa, osim s našim ukućanima, je postalo “na daljinu”. Fizička udaljenost može predstaviti brojne izazove za neki odnos, no zato uvijek postoje načini kako možete njegovati vaše prijateljstvo, bez obzira na okolnosti. Valerie Keinsley prisjetila se kako su ona i najbolja prijateljica iz sveučilišnih dana ostale u kontaktu i brinule jedna o drugoj, iako su se vidjele uživo jednom godišnje.
Najprije, zahvaljujući modernoj tehnologiji, nikada nije bilo lakše ostati u kontaktu. Bilo to kroz video pozive, glasovne poruke ili obične SMS poruke, postoje razni načini kako ostati povezan. Od velike je pomoći imati unaprijed dogovoren termin kada ćete se čuti – primjerice, svake nedjelje u 20 sati. Čim je upisano u vaš kalendar, veća je mogućnost da će se to i ostvariti.
Iako imamo hrpu načina kako komunicirati, rijetko što može nadmašiti dobar, dugačak razgovor na telefonu ili pismo u našem poštanskom sandučiću.
Ipak, ne mora svaki razgovor biti planiran i pun dubokih tema. Poruke s raznim smiješnim slikama, poticajnim mislima ili nekog dragog sjećanja koji dijelite je također izvrstan način kako se osjećati povezanim s drugom osobom.
Unatoč modernim sredstvima komunikacije, Keinsley je istaknula kako ju je iznenadilo koliko se i dalje koriste opcije popuz običnog telefonskog poziva i slanja pisama ili darova poštom! “Iako imamo hrpu načina kako komunicirati, rijetko što može nadmašiti dobar, dugačak razgovor na telefonu ili pismo u našem poštanskom sandučiću, pa čak i neki sitan dar”, napisala je.
Potaknula je da se iskoriste važni datumi, poput rođendana, kako bi poslali pravo pismo, čestitku ili dar putem pošte i tako njegovali taj način komunikacije.
Često možemo misliti kako znamo što se događa u životima naših prijatelja time što ih pratimo na društvenim mrežama i ‘lajkamo’ objave.
Nadalje, iako se možda čini očito, Keinsley je priznala kako je za nju bilo vrlo važno kada je počela moliti za svoje prijateljice. “Imala sam bilježnicu gdje sam mogla svakog mjeseca zapisivati imena svojih prijatelja i njihove molitvene nakane”, prisjeća se. Tada bi na početku svakog mjeseca poslala poruku svojim prijateljima i pitala kako može moliti za njih u ovome razdoblju. Na taj način, ističe, ostala bi upućena u ono što se događa u njihovim životima. “Često možemo misliti kako znamo što se događa u životima naših prijatelja time što ih pratimo na društvenim mrežama i ‘lajkamo’ objave. No, to može dovesti do zanemarivanja onih bitnih, ranjivih stvari o kojima je teško pričati, čak među bliskim prijateljima”, rekla je Keinsley. “Otkrila sam da pitajući kako mogu moliti za njih i prateći ih kroz taj mjesec s razgovorom o situaciji, kako ide i kako se osjećaju, približile smo se jedna drugoj i mogle smo dijeliti one teške stvari”.
Ako ste dio grupe prijatelja, možete uz video pozive uključiti i molitvu neke devetnice. Autorica također spominje zamisao poklanjanja “duhovnog buketa”, odnosno prikazivanje misa, klanjanja, krunica i drugih molitava za jednu osobu unutar grupe.
Zahvaljujući modernim tehnologijama, danas je lako uskladiti se i imati dojam da ste jedan pored drugoga.
“Nađite načine kako zajedno činiti stvari, čak i ako ste udaljeni”. Bilo to da u isto vrijeme upalite neku seriju, ili se čujete nakon nje kako biste ju analizirali, zabavno je osjećati se kao da i dalje možete imati zajedničke aktivnosti unatoč udaljenosti. Među preporukama se nalaze i slušanje podcastova, čitanja knjiga istovremeno, ili zajednička tjelovježba. Zahvaljujući modernim tehnologijama, danas je lako uskladiti se i imati dojam da ste jedan pored drugoga.
Iako je u vremenima karantene prilično teško održati iduću točku, ukoliko se nalazite u situaciji gdje je vaše prijateljstvo na daljinu kroz neki dulji period, dobro je nastojati vidjeti se uživo kada se tomu pruži prilika. Primjerice, mnogi odlučuju kako će se naći za neku obljetnicu ili rođendane. “Uložiti taj zajednički napor, uz zahvaljivanje čak i kada se čini nemogućim, donosi mnogo plodova”, piše Keinsley.
Prijateljstva na daljinu rastu na isti način kao i kada su prijateljstva uživo – uz trud i milost.
Na koncu, prijateljstva na daljinu rastu na isti način kao i kada su prijateljstva uživo – uz trud i milost. Treba uložiti trud da zaista pratite jedni druge u vašim životima, umjesto samo gledajući društvene mreže. A milost je ne osjećati se uvrijeđenim kada nečiji životni ritam onemogućava brzi odgovor, uzvraćene pozive ili posjete.
Bilo da je riječ o nekoliko kilometara ili čitavom kontinentu, moguće je održati i rasti u prijateljstvu – i trud se zaista isplati.