Jeste li znali da je molitva "Zdravo Marijo" poprimila oblik kakav danas poznajemo tek u 14. stoljeću i to nakon jednog od najtežih razdoblja ljudske povijesti?
Molitvu ”Zdravo Marijo” koju molimo stoljećima, sastoji se od dva ključna dijela, objašnjava Aleteia. Prvi dio proizlazi od riječi anđela Gabrijela, koji pristupa Mariji riječima: ”Zdravo, milosti puna, Gospodin s tobom!” (Lk 1, 28) Nadalje, iduća rečenica također je nadahnuta susretom, ovaj put između Marije i njene rođakinje Elizabete, koja ju dočeka s riječima ”Blagoslovljena ti među ženama i blagoslovljen plod utrobe tvoje!” (Lk 1, 42)
Prethodno se ova molitva sastojala samo od ove dvije rečenice te je u narodu bila poznata kao ”Pozdrav Blaženoj Djevici”. Međutim, smatra se da je nastavak nama poznate molitve nadodana za vrijeme kuge u Europi.
Ljudima 14. stoljeća je bio potreban ovaj drugi dio ‘Zdravo Marije’, jer je donosio jednu dimenziju punu nade.
”Sveta Marijo, Majko Božja, moli za nas grešnike, sada i na času smrti naše”, rečenica je za koju se smatra da je nadodana kao molba građana da ih Blažena Majka štiti od ove smrtonosne bolesti koja je harala Europom. Čak se i Sluga Božji Fulton Sheen osvrnuo na ovo tumačenje, tvrdeći kako je kuga, koja je ubila trećinu europske populacije, ”potaknula vjernike da zovu Majku našega Spasitelja da ih zaštiti u trenutku kada se preklapaju ‘sada’ i ‘čas njihove smrti’”.
Nakon kuge se ovaj oblik molitve počeo javljati u brojnim brevijarima raznih redova, rekao je stručnjak za marijansku pobožnost Donald H. Calloway. ”Ljudima 14. stoljeća je bio potreban ovaj drugi dio ‘Zdravo Marije’, jer je donosio jednu dimenziju punu nade”, objasnio je.
Kroz ovo povijesno razdoblje molitva je dobila razne oblike, no oblik kakav dana spoznajemo službeno je priznat nakon Tridentskog koncila te je uključena u rimskom brevijaru 1568.