Ubrzo nakon osnutka u prosincu 1992. godine, 7. gardijska brigada Hrvatske vojske, popularne „Pume“, dobila je i prve zadatke. Nakon što je početkom veljače 1993. 1. bojna upućena na karlovačko ratište, preostali dio „Puma“ na čelu s 2. bojnom i njoj dodanim pripadnicima 1. i 3. bojne te oklopno-mehaniziranom postrojbom i satnijom veze organizirane su u posebnu Taktičku grupu sastavljenu od oko 150 vojnika.
Ta Taktička grupa ubrzo je angažirana u zadarskom zaleđu u koje dolazi na današnji dan, 26. veljače 1993., te se stavlja na raspolaganje Zapovjednom mjestu Zadar. Pripadnici 7. gardijske brigade raspoređeni su u sektor 3 sa zapovjednim mjestom u selu Poličnik. Odmah po dolasku preuzeli su položaje od 113. šibenske brigade na potezu Stošija Glava kod Kašića do Suhovara. Zadaća im je bila ostvariti ono što 113. brigada i pridružene borbene skupine nisu uspjele učiniti tijekom prethodnih borbi u operaciji „Maslenica“ – ovladati selom Drače i izbiti na kotu Čardak.
Uz pomoć domaćih postrojbi, Taktička grupa obavila je izviđanje terena radi upoznavanja s njegovim fizičkim karakteristikama i položajem neprijatelja. Razlozi tome su bili što se što prije htjelo krenuti s planiranje, a zatim i provedbom napada na pravcu Suhovare – Drače – Čardak. Snage su se rasporedile na crti Mautovac – Suhovare – prostor Livadine – jezerce Vlačine – Poljoprivredni kombinat Zadar – Islam Grčki. Minobacačka bitnica smještena je u Suhovare, dok su tri tenka T-55 stacionirana u selu Rupalj. Izdvojeno zapovjedno mjesto osnovano je u selu Suhovare gdje su zapovjednik 7. brigade Ivan Korade i zapovjednik Taktičke grupe Branko Predragović primali zapovjedi.
Obavještajni podaci koje im je ustupilo zapovjedništvo sektora 3 govorili su kako se u selu Drače nalazi 50-ak neprijateljskih vojnika s jednim tenkom i protuzrakoplovnim topom. Te informacije i one koje su prikupili u izviđanju s pripadnicima lokalnih postrojbi nisu bile dovoljne. Protivnik je bio iznimno dobro utvrđen i naoružan, imao je tenkovsku, topničku i pješačku potporu, a prilaz selu bio je gusto miniran. Boj za Drače započeo je u noći s 2. na 3. ožujka, a kako se odvio saznat ćemo u Domoljubnim minutama 3. ožujka.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.