Budi dio naše mreže

Utorkom u 13:15 na Hrvatskome katoličkom radiju emitira se emisija „S pravom o pravu – informacije o pravnim temama“ pravnice Marte Šimrak Lukavski. U emisiji se govori o različitim pravnim temama iz područja građanskog prava koje slušateljima olakšavaju snalaženje u životnim poteškoćama.

/ mbl

Iako sam u jednoj od ranijih emisija govorila o opozivu oporuke i dalje često primam ista pitanja koja se odnose na opoziv oporuke.

Može li se opozvati oporuka? Kako opozvati oporuku? Što se događa sa starom oporukom i što ako se oporuka sastavi dva puta, koja od dvaju oporuka ima pravnu snagu?

Zakon o nasljeđivanju određuje da oporučitelj uvijek može opozvati svoju oporuku. Dakle, oporuka se uvijek može opozvati.

Oporuku možete opozvati po vlastitoj volji u cjelini ili djelomično i to očitovanjem danim u bilo kojem obliku u kojem se po zakonu može sastaviti oporuka.

Primjerice, ako ste oporuku sastavili kao vlastoručnu oporuku, napisali ste ju vlastitom rukom, za njezin opoziv bit će dovoljno sastaviti novu vlastoručnu oporuku. Dakle, ponovno ćete novu oporuku napisati vlastitom rukom.

Ono što je važno za napomenuti da u toj novoj oporuci svakako navedite da opozivate sva prijašnja oporučna raspolaganja, odnosno da prethodnu oporuku opozivate u cijelosti ili djelomično.

Zakon o nasljeđivanju dopušta da pisanu oporuku oporučitelj može opozvati i uništenjem oporuke. Tako da ćete ranije navedenu vlastoručnu oporuku moći opozvati i ako ju uništite.

Pri opozivu oporuke pripazite, jer ako se kasnijom oporukom izričito ne opozove ranija oporuka, odredbe ranije oporuke ostaju na snazi ukoliko nisu u suprotnosti s odredbama kasnije oporuke.

Dakle, ako se dvjema oporukama raspolaže istom imovinom, valjane će biti odredbe i raspolaganja učinjena kasnijom oporukom.

Međutim, ako se kasnijom oporukom raspolaže nekom drugom imovinom od one iz ranije oporuke, a raniju oporuku niste opozvali, ranija oporuka ostaje na snazi.

Tako primjerice: ako svoj stan ostavljate kćerki, a kasnijom oporukom raspoređujete samo vikendicu, koju ostavljate sinu, tada će prema prvoj oporuci kćer naslijediti stan, a sin vikendicu.

Međutim, ako ste u prvoj oporuci stan ostavili kćeri, a drugom oporukom ste taj isti stan namijenili sinu, tada će stan naslijediti sin, odnosno valjane će biti odredbe i raspolaganja učinjena kasnijom oporukom.

Najjednostavniji način opoziva ranije oporuke je uništenje oporuke ili sastavljanje nove oporuke u koju ćete uvrstiti jasnu odredbu o opozivu svih prijašnjih oporučnih raspolaganja.

“S pravom o pravu – informacije o pravnim temama” pravnice Marte Šimrak Lukavski emitira se svakog utorka u 13:15 na Hrvatskome katoličkom radiju, a slušatelji svoja pitanja i prijedloge tema mogu slati mailom na portal@hkm.hr.

Emisiju u cijelosti možete poslušati ovdje:

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja