Tragična smrt Sulemana Masiha, 24-godišnjeg kršćanina, šokirala je lokalnu zajednicu i još jednom istaknula izazove s kojima se suočavaju kršćani i druge vjerske manjine u Pakistanu.
Prema informacijama koje je Zakladi papinskog prava Pomoć Crkvi u nevolji dao pakistanski franjevac Lazar Aslam, Suleman Masih bio je vrlo marljiv i poduzetan mladić.
Svoj put poduzetništva započeo je skupljanjem otpadnog materijala, a kansije je uz puno truda nabavio poljoprivredne strojeve za rad na poljima pšenice i riže.
U proteklih godinu dana postigao je značajan uspjeh: svoj posjed proširio je na 25 hektara zemlje i nabavio je vozilo.
Međutim, njegov uspjeh učinio ga je metom neprijateljstva zbog ljubomore.
Tijekom šest mjeseci Suleman je trpio prijetnje, napade i maltretiranje, uključujući namjerno oštećenje njegovih strojeva i uništavanje usjeva.
Unatoč prijavljivanju ovih incidenata vlastima, ništa nije bilo učinjeno, te je Suleman ostao nezaštićen i izložen daljnjem nasilju, rekao je o. Aslam za ACN.
Dana 29. prosinca, Suleman je brutalno napadnut i upucan, zadobivši teško oštećenje bubrega, a 1. siječnja je preminuo.
Još jedna osoba ozlijeđena je u incidentu, a pod pritiskom policije dala je lažni iskaz. Međutim, iskazi očevidaca otkrili su da je Suleman bio nevina žrtva namjernog napada.
Do sada su uhićena četiri od pet napadača koji su identificirani. Međutim, glavni počinitelj i dalje je na slobodi.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Ovaj slučaj podsjetnik je na izazove s kojima se kršćani i druge vjerske manjine suočavaju u Pakistanu i važnost jačanja pravde i jednakosti pred zakonom. Pomoć Crkvi u nevolji više je puta izvještavala i osuđivala ovakve situacije.
Fra Lazar Aslam i Sulemanova obitelj očekuju pravdu i pozivaju lokalne i međunarodne vlasti da poduzmu odlučnu akciju kako bi zaštitili vjerske manjine i spriječili daljnja djela nasilja te društvene i vjerske diskriminacije.
Katoličko (nacionalno) povjerenstvo za pravdu i mir (NCJP), posjetilo je žrtvinu obitelj nakon incidenta i sudjelovalo u komemoraciji 4. siječnja. Nakon procesa utvrđivanja činjenica, NCJP je zaključio da je incident bio slučaj vjerske diskriminacije.