Zaklada papinskog prava Pomoć Crkvi u nevolji (ACN) organizira aktivnosti obilježavanja „Crvene srijede” 20. studenoga u više od dvadeset zemalja.
Ovaj godišnji događaj ima za cilj usmjeriti pažnju na progon s kojim se suočavaju kršćani diljem svijeta i na temeljno pravo na vjersku slobodu, prenosi ACN International.
Diljem Europe, Amerike i Oceanije održat će se približno 300 događaja u stotinama gradova. Ono što je u početku započelo kao jedan dan solidarnosti, tijekom kojeg su crkve i svjetovne zgrade bile osvijetljene crvenom bojom, razvilo se u tjedan ili čak mjesec dana dug niz molitvenih bdjenja, svjedočanstava, konferencija i izložbi u mnogim zemljama.
U nekim krajevima se čak organizira “Crveni tjedan” ili “Crveni studeni” kako bi se obuhvatile ove dodatne aktivnosti.
Vrhunac ovogodišnjih zbivanja je objavljivanje izvješća “Progonjeni i zaboravljeni?” za 2024. godinu. Izvješće ACN-a donosi rezultate istraživanja u 18 zemalja koje izazivaju posebnu zabrinutost zbog progona kršćana, otkrivajući da su se većinom uvjeti pogoršali ili ostali nepromijenjeni. U samo jednoj zemlji vidljivi su maleni znakovi poboljšanja – to je Vijetnam.
CRVENA SRIJEDA U SVIJETU
Australija će se uglavnom fokusirati na progon i patnju kršćana u Svetoj Zemlji. Ukupno 22 biskupije i pet istočnih katoličkih eparhija u Australiji obvezale su se na neki način obilježiti Crvenu srijedu, od kojih će mnoge svoje glavne katedrale osvijetliti crvenom bojom. U Kanadi će se 20. studenog slaviti misa s tom nakanom u Montrealu, a kupola bazilike svetog Josipa u najvećem njemu posvećenom svetištu na svijetu, bit će osvijetljena crvenom bojom u znak sjećanja.
U ovoj globalnoj inicijativi sudjelovat će i Čile, zemlja koja je svjedočila učestalim spaljivanjima crkava, te Meksiko, gdje su svećenici ubijani zbog osuđivanja nepravde i borbe za ljudsko dostojanstvo. U Kolumbiji, sestra Gloria Narvaez, koju su u Maliju oteli teroristi, podijelit će svoje svjedočanstvo.
CRVENA SRIJEDA U EUROPI
Većina aktivnosti i događaja za Crvenu srijedu odvijat će se u Europi. U Nizozemskoj, Švicarskoj i Njemačkoj stotine crkava bit će osvjetljene crvenom bojom. Francuska već nekoliko godina održava Noć svjedoka, sa svjedočanstvima iz prve ruke žrtava vjerskog progona, a ove će godine taj dan biti integriran u Crveni tjedan.
Španjolska će imati bogat program događanja za Crvenu srijedu, uključujući putujuću izložbu pod naslovom “Ljepota mučeništva”. Izložba će biti postavljena u Madridu, Sevilli i Zaragozi prije negoli posjeti razne biskupije i katolička sveučilišta diljem zemlje.
U Ujedinjenoj Kraljevini katoličke škole proteklih su godina aktivno sudjelovale u Crvenoj srijedi. Ovoga puta ACN će održati jednosatni prijenos na kojem će različite škole moći podijeliti što rade na podizanju svijesti o progonu kršćana. Navečer 20. studenoga godišnja misa Crvene srijede bit će slavljena će se u crkvi Bezgrješnog začeća u londonskom Bromptonu, uz dodjelu nagrade “Hrabrost je biti kršćanin”.
Događaji Crvene srijede potvrđeni su u mnogim drugim zemljama, uključujući Irsku, Portugal, Slovačku, Austriju, Italiju, Belgiju, Maltu i Filipine. Zainteresirani za organiziranje vlastitih inicijativa ili za više saznanja o postojećima, mogu se obratiti svojim nacionalnim uredima ili, ako ih nema, kontaktirati izravno ACN International. Proteklih godina prigodna događanja organizirana su i u Hrvatskoj i BiH.