Stota obljetnica dolaska i djelovanja sestara milosrdnica u Rimu i u Papinskom hrvatskom zavodu sv. Jeronima proslavljena je u subotu, 5. listopada, u Hrvatskoj crkvi sv. Jeronima u Rimu. Svečano euharistijsko slavlje predslavio je varaždinski biskup Bože Radoš, izvijestili su iz Zavoda.
Suslavili su apostolski nuncij u Italiji i San Marinu nadbiskup mons. Petar Rajić, zagrebački nadbiskup i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije Dražen Kutleša, pomoćni đakovačko-osječki biskup Ivan Ćurić, rektor Zavoda preč. Marko Đurin, vicerektor vlč. Marko Škraba, duhovnik o. Alan Modrić, mons. Hrvoje Škrlec iz Državnog Tajništva Svete Stolice i dvadesetak svećenika na službi ili studiju u Rimu.
Na početku propovijedi mons. Radoš je rekao da je knjiga jednog stoljeća zabilježila imena mnogih sestara u Zavodu, ali sestre nisu puno zapisivale u tu knjigu jer nemaju potrebu da zabilježe svoje živote u ljudskoj kronici. Njihov život i poslanje bile su zapisane u jednoj drugoj knjizi, u onoj koju piše Bog, dodao je.
Mons. Radoš istaknuo je spremnost sestara da svojim potpunim posvećenjem, svojim životom cijelu sebe izliju na Krista Zaručnika i da onda zamiriše cijela kuća, da to osjete svi svećenici i vjernici koji pohode Zavod. Važno je dati svojim životom miris evanđelja drugima. Svi smo mi pozvani širiti miomiris Kristov, rekao je propovjednik, navevši riječi sv. Pavla.
Spremnost sestara milosrdnica da svojim potpunim posvećenjem, svojim životom cijelu sebe izliju na Krista Zaručnika.
Na kraju mise nazočnima se obratio rektor Đurin. Zahvalio je Bogu na radosti što je hrvatska zajednica u Rimu doživjela dan kojim se obilježila 100. obljetnica djelovanja sestara u Zavodu. „Ova je misa bila upravo zahvalno slavlje za sve naše sestre, bilo one koje su i danas ovdje s nama, bilo one koje su djelovale ovdje, a sada su na nekim drugim poljima rada, a isto tako i molitva za sve drage preminule sestre koje su djelovale u našem Zavodu“, istaknuo je rektor.
Nakon mise, uslijedio je program obilježavanja 100. obljetnice dolaska sestara u Rim i Zavod. S. Blaga Bunčuga ukratko je prikazala djelovanje 34 sestre milosrdnice kroz stotinu godina njihove službe u Zavodu.
O djelovanju sestara
Sestre su u Zavod došle 10. listopada 1924. godine. Pored tadašnjeg rektora Giovannija Biasiottija i vicerektora dr. Ivana Butkovića, važnu ulogu u dolasku sestara u Rim odigrao je i zagrebački nadbiskup Antun Bauer. Godine 1932. Družba sestara milosrdnica dijeli se na tri provincije – Zagrebačku, Riječku i Splitsku. Tom razdiobom zajednica sestara u Zavodu sv. Jeronima ušla je u sastav Zagrebačke provincije. Kratko vrijeme, od 1957. do 1959., bila je izravno podređena Vrhovnoj upravi Družbe kao i ostale filijale na području Italije, a osnutkom Rimske delegature 1959., sa sjedištem u Centocellama, pripala je toj delegaturi. Tako je bilo do 2017. kada su sestre ponovno bile podređene Vrhovnoj upravi Družbe.
Od rujna 2023. brigu o Zavodu preuzimaju sestre Splitske provincije. U ovih sto godinu, milosrdna ljubav sestara mnogo je puta bila na djelu. Od početka su se sestre trudile „s jedne strane vjerno svjedočiti Družbinu karizmu milosrdne ljubavi i svoje poslove obavljati revno i samozatajno, a s druge strane za svećenički podmladak danomice moliti“, istaknuto je.
Djelatnu ljubav sestre su osobito pokazale za vrijeme Drugog svjetskog rata i poraća te Domovinskog rata, izlazeći u susret osobama u potrebi. U novije vrijeme preuzele su i sakristansku službu, a desetak godina vodile su i administrativne poslove Zavoda.
Trenutno u Zavodu djeluju tri sestre: s. Dominika Vrdoljak, koja je kućna poglavarica i sakristanka, s. M. Radoslava Kevo, koja obavlja razne kućanske poslove i s. M. Emanuela Radnić, koja vodi zavodsku kuhinju.