Budi dio naše mreže

Vatican News je na svome YouTube kanalu objavio više kratkih video trenutaka s četverodnevnog 46. apostolskog pohoda pape Franje Luksemburgu i Belgiji, a mi vam uz to donosimo i nekoliko popratnih naglasaka iz govora Svetoga Oca koje je uputio političarima, sveučilištarcima, posvećenim osobama, te vjernicima i svima drugima.

/ anh

Apostolsko putovanje pape Franje u Luksemburg i Belgiju krajem prošloga tjedna – a bilo je ukupno njegovo 46. putovanje izvan Italije – pratili su kao i uvijek novinari izvjestitelji iz Vatikana, kojima je na početku puta u četvrtak ujutro u zrakoplovu zahvalio što ga i inače prate:

“Hvala vam na vašoj službi, stojim vam na raspolaganju. Puno vam hvala.“

Svetoga Oca je pratilo oko 60 novinara.

U Belgiji je pred predstavnicima vlasti izrazio žaljenje zbog sve većih ulaganja u naoružanje te je pozvao da se, u suočavanju s trenutnim sukobima, oslanjamo na duhovne vrijednosti kako bismo spriječili ‘da razum potone u bezumlje’. Naglasio je važnost suradnje među narodima kako bi se izbjegli ‘uzaludni pokolji’ i izašlo iz ‘kratkovidne’ težnje u ostvarivanju vlastitih plitkih interesa.

“Razvoj da bi bio autentičan i cjelovit, ne smije se pljačkati i srozavati naš dom zajednički i ne smije se ostavljati narode ni društvene skupine na marginama. Bogatstvo je – ne zaboravimo – odgovornost”, poručio je Papa, a Vatican News je i u svojim kraćim video materijalima na svome YouTube kanalu objavio:

Obraćajući se katoličkoj zajednici navečer u luksemburškoj katedrali istaknuo je važnost služenja, poslanja i radosti te potaknuo okupljenu crkvenu zajednicu na gostoljubivost, misionarsko djelovanje i da radosna srca žive Evanđelje.

“Za nas je važno” – dodao je – “da ono što nas pokreće na poslanje nije potreba da nas bude brojčano mnogo, da činimo prozelitizam, nego želja da što više naše braće i sestara iskusi radost susreta s Kristom”. Pritom je podsjetio na riječi Benedikta XVI. ‘da Crkva ne raste po prozelitizmu, nego po privlačnosti’.

Drugoga dana svoga boravka u zemljama Beneluxa, od ukupno četiri, Sveti je Otac započeo kurtoaznim posjetom belgijskom kralju u dvorcu Laeken, susreo se i s belgijskim premijerom, te predstavnicima vlasti i civilnoga života, dok je dan zaključio u petak kasno poslijepodne kada se susreo sa sveučilišnim profesorima  u svečanoj dvorani Katoličkog sveučilišta u Leuvenu, a koje ove godine slavi 600. obljetnicu.

Zahvalio je sveučilištu zato što je, šireći granice, napravilo prostor za prihvat izbjeglica koji su primorani pobjeći iz svoje zemlje. „Ono što nam je potrebno jest kultura koja širi granice, koja nije ‘sektaška’ i koja se ne uzdiže iznad drugih“, rekao je i uz ostalo potaknuo sveučilišne profesore da budu nemirni tražitelji istine i ne dopuste da oslabi njihov zanos kako se ne bi predali tromosti misli.

„Budite protagonisti u izgradnji kulture uključivosti, suosjećanja i pozornosti prema najslabijima i prema velikim izazovima svijeta u kojemu živimo“, rekao im je Papa.

Dan poslije, u bazilici Presvetoga Srca Isusova u Koekelbergu belgijske je biskupe, svećenike i posvećene osobe potaknuo: “Radost i milosrđe trebaju ispunjavati vašu službu.”

Promjene u našem vremenu i kriza vjere koju doživljavamo na Zapadu potaknula nas je da se vratimo onome što je bitno; evanđelju. Radosna vijest mora opet biti naviještena svima i moramo joj dopustiti da zasja u svoj svojoj ljepoti.

„Ova sadašnja kriza, kao i svaka druga, vrijeme je koje nam je dano da bi nas natjeralo na pitanja i promjenu. Ova nam kriza pokazuje da smo iz kršćanstva smještenoga u gostoljubivi društveni okvir prešli u kršćanstvo manjine, odnosno, kršćanstvo svjedočenja“, poručio im je.

U posljednjem javnom događaju svog drugog cjelodnevnog apostolskog pohoda Belgiji Papa se u subotu susreo sa studentima Katoličkog sveučilišta u Louvainu kojima je – izdvajamo – rekao:

„U Crkvi su muškarci i žene od početka pozvani ljubiti i biti ljubljeni. Ono što karakterizira žene, ono što je istinski ženstveno, nije uvjetovano konsenzusom ili ideologijama, kao što ni samo dostojanstvo nije zajamčeno zakonima napisanim na papiru, već izvornim zakonom upisanim u našem srcu“, naglasio je Sveti Otac i dok je on to još govorio svoju reakciju, u kojoj su se ogradili od tih riječi Svetoga Oca, objavila je uprava Sveučilišta. Papa je o tome govorio i u zrakoplovu na povratku u Vatikan ustvrdivši da to od njih nije bilo korektno.

Navečer se još susreo s članovima Družbe Isusove na Učilištu sv. Mihaela, a u nedjelju, završnoga dana, svetu misu i molitvu Angelusa predvodio je na stadionu ‘Kralj Baudouin’. U ovoj je prigodi beatificirana časna službenica Božja Anne de Jésus.

U Crkvi nema mjesta za zlostavljanje i prikrivanje zlostavljanja, poručio je tom prilikom i naglasio: Molim sve: ne zataškavajte zlostavljanje! Molim biskupe: ne zataškavajte zlostavljanja! Zlostavljače se mora osuditi i pomoći im da se izliječe od te bolesti zlostavljanja. Zlo se ne smije skrivati: zlo treba iznijeti na vidjelo, kao što su hrabro učinili neki zlostavljani pojedinci.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja