Kako sačuvati mir i ostati aktivan u svojoj župi kada me maltretiraju župljani koji se dobro ponašaju pred župnikom?
U ono vrijeme Isus reče svojim učenicima: “Čuvajte se lažnih proroka koji dolaze k vama u ovčjem odijelu, a iznutra su vuci grabežljivi. Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. Bere li se s trnja grožđe ili s bodljike smokve? Tako svako dobro stablo rađa dobrim plodovima, a nevaljalo stablo rađa plodovima zlim. Ne može dobro stablo donijeti zlih plodova niti nevaljalo stablo dobrih plodova. Svako stablo koje ne rađa dobrim plodom siječe se i u oganj baca. Dakle: po plodovima ćete ih njihovim prepoznati.”
Mt 7,15-20
Naša župa postaje naše sigurno utočište i mjesto gdje osjećamo pripadnost među onima koji su pozvani da nam budu braća i sestre u Kristu dok putujemo. Nudi nam ne samo fizički prostor za štovanje i obožavanje našeg Gospodina, već je i svetište povjerenja, utjehe i mira, gdje se svi okupljamo kako bismo produbili svoj odnos s Bogom i zajedno njegovali svoju duhovnost kao zajednica vjernika. Međutim, postoje trenuci u našim župama kada se susrećemo s onima koji su „vukovi u janjećoj koži“, koji su zapravo su drugačiji, i često nas ti pojedinci mogu povrijediti, piše Catholic Exchange.
Slučajevi sablazni unutar naše župne zajednice mogu imati različite oblike, a posljedice toga mogu biti dalekosežne.
Kada se susrećemo s „vukom u janjećoj koži“ to implicira da osoba namjerno vara župljane, pa čak možda i župnika, prikrivajući svoje prave namjere i karakter ispod furnira dobronamjernosti ili pobožnosti. Unutar katoličke župe to se može izraziti na više načina.
Svi smo mi stvoreni na sliku i priliku Božju i bez obzira na to kako su se prema meni negativno odnosili župljani, ja zbog te istine nikada ne bih i neću postupati prema njima na isti način kao oni prema meni.
Kad promatramo nekoga unutar naše župe tko se izvana čini primjerom vjere i morala, možda ni ne pomišljamo da je on drugačiji od onoga kakvim se čini kad ga vidimo na misi i preuzimanju ulogu vodećih župnih apostolata. Zašto bismo mislili da on ili ona postavlja paravan? Njegovo ili njezino služenje i vanjski iskaz religiozne odanosti stvaraju osjećaj povjerenja, a možda čak i divljenja. Ipak, upravo unutar ovih naizgled pouzdanih pojedinaca mogu vrebati metaforički “vukovi”.
Slučajevi izdaje unutar naše župne zajednice mogu imati različite oblike, a posljedice takve izdaje su dalekosežne. Prije svega, postoji dubok emocionalni utjecaj. Povrijeđenost, razočaranje i osjećaj izdaje koji proizlaze iz otkrivanja da netko ili čak mala skupina kojoj smo vjerovali unutar župe ima skrivene motive može biti bolan. Može uzdrmati same temelje naše vjere i osjećaja zajedništva.
Naš odnos s Bogom je osoban i ne ovisi o djelovanju drugih.
Može čak doći do situacije da župa postane toksično okruženje zbog „vukova u janjećoj koži“. Župljani se mogu izbjeći uključiti u župne aktivnosti koje vode ti pojedinci ili možda „vukovi“ stvaraju toliko neprijateljsko okruženje za ostale članove župe da to može čak rezultirati egzodusom ljudi koji odlaze u drugu župu. Postaje pravo pitanje “Kako da sačuvam mir i ostanem aktivan sudionik u svojoj župi kada me maltretiraju župljani koji se dobro ponašaju pred župnikom?”
Vjeran sam onome što jesam i prakticiram ono što propovijedam. Pozvani smo biti drugačiji od svijeta, a biti Kristovi. Mi smo braća i sestre u Isusu i trebali bismo se jedni prema drugima tako i odnositi. Svi smo mi stvoreni na sliku i priliku Božju i bez obzira na to kako su se prema meni negativno odnosili župljani, ja zbog te istine nikada ne bih i neću postupati prema njima na isti način kao oni prema meni.
Ključno je upamtiti da naša vjera ostaje postojana čak i suočena s izdajom. Naš odnos s Bogom je osoban i ne ovisi o djelovanju drugih. Dok postupci “vuka u janjećoj koži” mogu poljuljati naše povjerenje u pojedince, to nikada ne bi trebalo oslabiti naše povjerenje u našeg Gospodina Isusa.