Budi dio naše mreže

Spomen-obilježje "Trag svjetla", izrađenom prema projektu arhitektonskog ureda Proto-Arch, koje je smješteno na strmom i teško pristupačnom terenu između sela Ljubač i Gromača, u čast poginulom vatrogascu Goranu Komlencu, koji je tragično stradao 31. srpnja 2022. u požaru ondje, bit će predstavljen javnosti u ponedjeljak, točno godinu nakon njegove pogibije, u 19:30.

/ mp

Kako su istaknuli iz arhitektonskog ureda Proto-Arch, bili su počašćeni pozivom od strane Grada Dubrovnika i Vatrogasne zajednice Grada Dubrovnika da izrade ovaj projekt te su osjećali veliku odgovornost i profesionalni izazov radeći na tom projektu.”Prema riječima njegove obitelji, prijatelja i kolega iz vatrogasne zajednice, Goran je punim srcem živio poziv vatrogastva koji leži na dva važna temelja, a to su bogoljublje i domoljublje, na ljubav prema Bogu i prema čovjeku. Bio je srčan, požrtvovan i neustrašiv, istinski profesionalac, vatrogasac s 21-godišnjim iskustvom. ‘Idem naprijed’ među posljednjim su riječima koje je uputio svojim kolegama. Bio je jedan od najboljih”, poručili su na svojoj Facebook stranici.

Nadodali su kako je Goran cijeli svoj život posvetio radu za dobrobit drugih, spašavanju života i imovine, brinući pri tome o svojoj obitelji – supruzi i djeci. Uvijek pozitivan, veseo i plemenit ostavljao je trag gdje god je dolazio.

Tijekom projektiranja, objasnili su, bili su vođeni trima glavnim motivima koji su formirali koncept spomen obilježja. Prvi element svjetla proizašao je iz citata u prvoj Ivanovoj poslanici koji je postao glavna misao vodilja projekta: “Tko ljubi brata svojega, u svjetlosti ostaje” (1 Iv 2,10) nadodajući kako baš u prvoj Ivanovoj poslanici nalaze vezu između Božje riječi i slogana vatrogastva “Vatru gasi, brata spasi”.

“Element kruga temeljen je na suhozidnim strukturama gromača i gumna dubrovačkog ruralnog kraja, a ujedno je i simbol života, zajednice i obitelji. Konačno, element vertikale stoji kao simbol Goranove hrabrosti, ustrajnosti i plemenitosti koja ga je dovela do vječnosti”, istaknuli su.Spomen-obilježje nalazi se na malom brdu između sela Ljubač i Gromača, smješteno na strmom i teško pristupačnom terenu, upravo na mjestu gdje je Goran izgubio svoj život. Glavna ideja bila je ispričati priču o životu jednog čovjeka koji je polako i mukotrpno gradio svoj život, dok ga njegov finalni čin požrtvovnosti, premda tragičan, nije doveo do vječnosti te osigurao da nikada neće biti zaboravljen.

Objasnili su kako su riječi “Idem naprijed” bile među posljednjim koje je Goran uputio svojim kolegama.

Poginuli vatrogasac Goran Komlenac

“Staza koja vodi do spomen obilježja je oblikovana kao simbol uspona, borbe sa vatrenom stihijom, hrabrosti, odvažnosti te hodanja naprijed. Stepenište je oblikovano u suhozidnoj gradnji sa tek nekoliko naznačenih stepenica koje se stapaju sa krajolikom.

Lom kamena je metafora naglo prekinuta mladog života ali istovremeno lom je prikaz Goranove ljubavi za bližnjega, ljubavi koja nema mjere, koja se daje do kraja jer je dao ono najsvetije – svoj život. Koristeći fenomenološki pristup pri oblikovanju ovog dramatičnog momenta prekida života unutrašnjost kamena je u crnoj boji dobivenoj djelovanjem vatre a na taj način vjerno se interpretiraju okolnosti stradanja a i promatrača se uvodi u dramatiku momenta stradanja. Na površini klesanca je naznačen datum stradanja.

Kamenom mijenom je prikazan put duše u vječnost, tako se nakon raspuknuća kameni blokovi mijenjaju do sjajne poliranosti simbolizirajući put u vječnost, u Nebo, a kamena vertikala završava s obilježjem križa kao simbolom ljubavi bez mjere, ljubavi bez kraja, koja se dariva za drugoga”, poručili su.Kako su naveli, na vertikali stoji urezan citat kao glavna misao vodilja projekta: “Tko ljubi brata svojega, u svjetlosti ostaje.” (1 Iv 2,10)

Biskup Glasnović predvodio sprovodne obrede za vatrogasca Gorana Komlenca

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja