Budi dio naše mreže

Petkom u 16:30 na Hrvatskome katoličkom radiju emitira se emisija "S pravom o pravu - informacije o pravnim temama" pravnice Marte Šimrak Lukavski. U emisiji se govori o različitim pravnim temama iz područja građanskog prava koje slušateljima olakšavaju snalaženje u životnim poteškoćama.

/ HKM

Očinski dopust je definiran kao dopust zaposlenog ili samozaposlenog oca koji se brine o djetetu, povodom rođenja djeteta i radi pružanja njege i podizanja djeteta. 

Plaćeni očinski dopust prošlogodišnja je novina Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, koja ima za svrhu zaštitu interesa djeteta putem stvaranja emocionalne veze između roditelja i djeteta, uključivanje očeva u ranu skrb o novorođenom djetetu te zajedničko uživanje bračnih partnera u roditeljstvu. Time je nacionalno zakonodavstvo usklađeno s Direktivom EU o ravnoteži između poslovnog i privatnog života roditelja i pružatelja skrbi.

Pravo korištenja očinskog dopusta ima svaki zaposleni ili samozaposleni otac nakon rođenja djeteta, a isti traje, ovisno o broju rođene djece, za jedno dijete deset radnih dana, za rođenje blizanaca ili istodobno više rođene djece petnaest radnih dana.

Zaposleni ili samozaposleni otac svoje pravo očinskog dopusta može koristiti do navršenih šest mjeseci života djeteta neovisno o radnopravnom statusu majke djeteta. Dakle, otac djeteta bez obzira što je majka na rodiljnom dopustu može koristiti istovremeno svoje pravo na očinski dopust. 

Također važno je napomenuti da pravo na očinski dopust nije prenosivo te da očinski dopust ne isključuje pravo radnika na plaćeni dopust za rođenje djeteta, koje radniku pripada temeljem Zakona o radu, pravilnika o radu ili kolektivnog ugovora.

Za vrijeme korištenja prava na očinski dopust, otac ima pravo na naknadu plaće od 100% od osnovice za naknadu plaće utvrđene prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju, a isplaćuje se na teret državnog proračuna.

Kada se odlučite koristiti očinski dopust, namjeru korištenja očinskog dopusta obvezni ste najaviti svom poslodavcu 15 dana prije korištenja istog prava. 

Nakon najave poslodavcu, zahtjev za ostvarivanje prava na očinski dopust predajete regionalnom uredu ili područnoj službi HZZO-a prema mjestu prebivališta. Uz zahtjev je potrebno priložiti: potvrdu o plaći (ispunjenju od strane poslodavca), podatak o broju tekućeg računa na koji ćete primati naknadu za vrijeme očinskog dopusta, osobne podatke o djetetu za koje ćete koristiti očinski dopust te suglasnost poslodavca o korištenju očinskog dopusta.  

Sigurna sam da je uvođenje očinskog dopusta već potaknulo brojne očeve da se uključe u ranu skrb o svom novorođenom djetetu, da pomognu majci u tim prvim danima, mjesecima života djeteta i da već zajedno uživaju u roditeljstvu.

***
“S pravom o pravu – informacije o pravnim temama” pravnice Marte Šimrak Lukavski emitira se svakog petka u 16:30 na Hrvatskome katoličkom radiju, a slušatelji svoja pitanja i prijedloge tema mogu slati mailom na info@hkm.hr.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja