"Bioetičku minutu" Hrvatskoga katoličkog radija, u utorak, 25. siječnja, prof. dr. sc. Jasenka Markeljević posvetila je odnosu vjere i znanosti.
„Uočen nesklad između vjere i znanosti suprotan je iskustvu katoličke tradicije, koja prenosi prekrasan sklad između vjere i znanosti”, moto je web stranice Inauguracijske konferencije Wonder („Čudo“ ) na temu odnosa znanosti i vjere, djelomično financirane donacijom Zaklade Templeton, koja je u Dallasu od 13. do 14. siječnja 2023. okupila više od 1000 sudionika, od kojih 13 predavača, vrhunskih znanstvenika i teologa. Jedna od njih, znanstvenica Karin Öberg iz Švedske, profesorica na Sveučilištu Harvard, u svom predavanju „Čudo i granice znanosti“ istaknula je: „Vjera u Stvoritelja nije prepreka, nego izvor i siguran temelj znanstvenih spoznaja, racionalnih misli i Istine. I nastavila: “Postoji uobičajena ideja da je Istina samo ono što možemo i znanstveno dokazati. U stvarnosti, postoji mnogo načina da se dođe do Istine, znanost je jedan od njih, ali ne i jedina metoda. Postoje mnoga pitanja koja se nisu znanstvena, poput: Što učite iz lijepe umjetnosti? Što umjetnost čini lijepom? Poput onih o moralu koja su rezervirana za religijska i filozofska područja a koja većina znanstvenika spoznaje intuicijom“. Na postavljeno pitanje kako znanstvenik dolazi do hipoteze ili ideje često čujemo odgovor: „To je bila inspiracija.“ Iako je u središtu znanstvene metode hiperracionalan proces znanstvenici su zapravo nadahnuti Duhom Svetim zaključila je profesorica Karin Öberg.
Izvor:
Prof. dr. sc. Jasenka Markeljević pročelnica je Zavoda za kliničku imunologiju, pulmologiju i reumatologiju Interne klinike KBC Sestre milosrdnice Zagreb, a predaje na katedri interne medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.